در نزاع قطر و عربستان غرب نمی تواند طرف یکی را بگیرد.

دسته: آسیا , آمریکا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , رصد اندیشکده ها , گاهنامه ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

 

در نزاع قطر و عربستان غرب نمی تواند طرف یکی را بگیرد.

پیتر سالسبوری

 

موضوع: شکاف میان کشورهای عربی خلیج فارس و واکنش احتمالی غرب

 

چگونه ما به اینجا رسیدیم؟

قبل از سال ۲۰۱۱ میلادی، تعداد کمی در غرب چیز زیادی درباره قطر می­دانستند، امارت عربی خلیج فارس که به خاطر فراوانی گاز و جمعیت اندک به ثروتمندترین کشور جهان مشهور بود؛ اما همزمان با گسترش ناآرامی ها در خاورمیانه و رهبرانی که به نظر می­آمد همیشه حکومت پایداری دارند، شروع به فروپاشیدن کردند، قهرمان ناشناخته انقلاب ها در خیابان ها ظهور کرده بود: قطرِکوچک و خبرگزاری انگلیسی و عربی زبان الجزیره.

هیچ کس راضی نبود. امیرنشین پول بسیار بسیار زیادی داشت، آنها می خواستند بازیگر بزرگی در خاورمیانه شوند. به همین دلیل قطر برای تأیید آن به توطئه­ای علیه حکومت یمن دامن زد. خارجی ها متوجه جاه طلبی­های امیر نشین شدند و مقالات درباره سیاست خارجی و مستغلات آن گسترش یافت. دانستنِ اینکه قطر چکار می کند سخت بود. از سال ۲۰۱۱، دوحه از گروههای شورشی در سوریه و لیبی حمایت می­کند، اما همچنین نظامیان خود را برای کمک به سرکوب ناآرامی ها در بحرین اعزام کرد. این تناقضی بود از کشوری که سیاست خارجی گسترده، مستقل دارد که بارها به صورت دیوانه واری این سیاست ها با هم تناقض دارند.

قطر میزبان یکی از بزرگترین پایگاههای نظامی آمریکا در خاورمیانه است، مرکز لجستیکی و عملیاتی که برای عملیات در عراق برای آمریکا حیاتی است- عملیاتی که الجزیره منتقد برجسته آن بوده و هست. در حین حفظ رابطه با واشنگتن، دوحه همچنین درصدد آن است تا پل­های ارتباطی با ایران را بسازد، روابطش با حماس و حزب‌الله را گسترش دهد.

رویکرد قطر در سیاست خارجی با برخی از متحدان صوری آن اصطکاک دارد. جان کری به عنوان سناتور در سال ۲۰۰۹ گفت قطر نمی تواند در روز دوشنبه متحد آمریکا باشد و در سه شنبه برای حماس پول بفرستد. حمد به عنوان فرد مستقل و تکرویی که وحدت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را تضعیف می کرد و در امور کشورهای همسایه دخالت می کرد، شناخته می شد

در این اثنا موضوع واقعی برای ریاض و ابوظبی حمایت بسیار زیاد دوحه از گروههای افراطی به همراه رابطه­اش با اخوان المسلمین، رابطه دیپلماتیکش با ایران و لحن انتقادی الجزیره نسبت به کشورهای دیگر خلیج فارس نیست. عربستان سعودی خودش را به عنوان هژمون منطقه­ای می داند و از استنکاف دوحه در این رابطه و ایجاد مانع در سیاست خارجی این کشورخسته شده است.

شکاف دیپلماتیک اعراب سیاستمداران غربی را در موقعیتی دشوار قرار داده است. قطر منطقه سرمایه گذاری اصلی بریتانیا، آمریکا و شرکت های انرژی فرانسوی است که میلیاردها دلار در تأسیسات صادرات گاز وارد کرده اند که به نوبه خود، نقش مهمی در بازار انرژی آمریکا و اروپا بازی می کند.

عقلانیت متعارف نشان داده است که رهبران آرام پیروز خواهند شد؛ اما اشتیاق و خواست قطر برای تک روی ‌های سیاست خارجی ممکن است به زودی به آخر برسد. ترامپ پیش از این به صورت توئیت از حرکت برای منزوی کردن دوحه حمایت کرده بود و به صورت واضح دوحه را به حمایت از افراط گرایی متهم کرده است.

 

خلاصه توسط گروه غرب آسیا و شمال آفریقا موسسه

اندیشکده چتم هاوس

[۱] https://www.chathamhouse.org/expert/comment/qatar-v-saudi-arabia-west-cant-afford-pick-side


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 258
برچسب ها:
دیدگاه ها