نقش و جایگاه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی در تحولات امنیتی منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا

دسته: آفریقا , اسلاید , اعلامیه ها , انتشارات , پربیننده ترین مطالب , پژوهش‌ها , تازه های محصولات علمی , گزارشات راهبردی , گزارشات ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ آذر ۱۳۹۶

نقش و جایگاه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی

 در تحولات امنیتی منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا

………………………………………………………………………….

مؤسسه مطالعات جهان پژوه

معاونت تحقیق و پژوهش

تیرماه ۱۳۹۶

 

چکیده

برخی از انقلاب​ها در کشورهای عربی شمال آفریقا مانند تونس و مصر، تأثیر بسیاری از شبکه​های اجتماعی پذیرفتند. گروه تکفیری ـ تروریستی داعش نیز در استفاده از فضای مجازی و فناوری​های نوین، مهارت بالایی نشان داده که برای اهداف ایجاد ترس و وحشت و جذب نیرو به کار گرفته است. کشورهایی مانند آمریکا نیز در ذیل برنامه گسترده جنگ نرم و دیپلماسی رسانه​ای خود، به دنبال بهره‌برداری از شبکه​های اجتماعی برای اجرای سیاست​های امنیتی و منطقه‌ای بوده​اند.

تاکتیک​های استفاده از رسانه​ها و شبکه​های اجتماعی مجازی برای پشتیبانی از اجرای سیاست​های امنیتی در منطقه حیاتی غرب آسیا، با توجیه، تعمیق، فضاسازی، برجسته‌سازی و دیگر شیوه​های تروریسم سایبری به کار گرفته می​شوند.

سازمان​های جاسوسی وابسته به برخی قدرت​ها می​توانند از طریق جمع​آوری و تحلیل اطلاعات جوامع در این شبکه​های اجتماعی و روان​شناسی مطالب آن، به تدوین برخی سیاست​ها، توجیه، القا و برجسته‌سازی آن‌ها، عمق بخشیدن و فضاسازی برای رسیدن به اهداف سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی خود بپردازند.

در مقابل، یک جنگ سایبری گسترده در این عرصه شکل‌گرفته که برخی از کشورهایِ هدف به دفاع سایبری از زیرساخت​ها و ارزش​های فرهنگی، دینی و سیاسی خود می‌پردازند؛ اما این دفاع وقتی در میدان شبکه​های اجتماعی خارجی صورت می​گیرد، بازهم اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار می​دهد و موجب بهره‌برداری صاحبان شبکه​ها در سازمان​های جاسوسی می‌شود تا برای تأثیرگذاری بر مسائل امنیتی و منطقه​ای، از آن استفاده کنند.

پژوهش حاضر، به دنبال بررسی نقش و جایگاه رسانه​ها و شبکه​های اجتماعی مجازی (به​خصوص شبکه​های اجتماعی نام‌برده شده) در مسائل و تحولات منطقه​ غرب آسیا و شمال آفریقا است. مهم​ترینِ این مسائل و تحولات، در عراق، سوریه، یمن، بحرین، عربستان، ترکیه، فلسطین، لبنان، مصر و تونس، بوده که برخی ازنظر استفاده گروه​های تروریستی، قدرت​های منطقه​ای و انقلاب​ها و خیزش‌های مردمی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مجازی، موردتوجه این پژوهش قرار دارند.

کلیدواژهها: فضای مجازی ـ شبکه‌های اجتماعی ـ جنگ نرم ـ تحولات امنیتی ـ انقلاب‌های منطقه ـ بیداری اسلامی ـ غرب آسیا ـ شمال آفریقا ـ گروه‌های تروریستی ـ داعش ـ جنگ سایبری ـ دیپلماسی رسانه‌ای ـ آمریکا

 

برای دریافت متن کامل با مؤسسه تماس حاصل فرمائید.

تلفن تماس: ۷۷۱۳۷۹۰۹-۰۲۱


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 368
برچسب ها:
دیدگاه ها