آینده سیاست امنیتی ایران جی. ماتیو مکینیس

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , انتشارات , پربیننده ترین مطالب , پژوهش‌ها , تازه های محصولات علمی , تازه های نشر خارجی , گاهنامه ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۶

 آینده سیاست امنیتی ایران

جی. ماتیو مکینیس

می ۲۰۱۷

 

ترجمه:

مؤسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

 

سخن مؤسسه

پژوهش «آینده سیاست امنیتی ایران» نوشته جی ماتیو مکینس که در می ۲۰۱۷ توسط مؤسسه «امریکن اینترپرایز» انتشاریافته درواقع تلاشی برای فهم سیاست‌های نظامی ایران در خاورمیانه بوده است. در این پژوهش از تعداد زیادی متخصص در حوزه‌های مختلف در زمینه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران استفاده شده است که بعضاً در میان آن‌ها می‌توان پژوهشگران ایرانی را نیز یافت. این پژوهش تلاش کرده است تا به این سؤال پاسخ دهد که چرا علیرغم درگیری ایالات‌متحده با ایران طی چهار دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی، این کشور همچنان نتوانسته به درکی مناسب از سیاست‌های ایران دست یابد؟

برای پاسخگویی به این سؤال پژوهشگران ابتدا به بررسی تاریخی سیاست در ایران به‌صورت گذرا می‌پردازند و به سابقه امپراتوری‌ها در ایران اشاره می‌کنند که از این مطلب این‌گونه برمی‌آید که نویسندگان به‌نوعی سیاست‌های منطقه‌ای ایران را درواقع تلاش برای احیای امپراتوری ایرانی می‌دانند، بر همین اساس این تفکر که ایران به دنبال ایجاد هژمونی منطقه‌ای است به صورتی ضمنی مورد اشاره قرار گرفته است. علاوه بر این، پژوهش موجود تلاش دارد تا ریشه‌های خصومت ایران و ایالات‌متحده را به‌عنوان کشوری غربی به اشغال ایران و سیاست‌های قدرت‌های بزرگ طی دوران‌های گذشته و رابطه رژیم پهلوی با این قدرت‌ها ارتباط دهد. بر همین اساس استدلال می‌کند که ایران به سبب اینکه از قدرت‌های بزرگ آسیب‌دیده تمایلی به اعتماد و برقراری رابطه مبتنی بر حسن نیت با این کشورها ندارد.

با این پیش‌زمینه، پژوهش حاضر به دنبال ارائه راهکارهایی برای شناخت اهداف و نیات ایران در منطقه بوده است. در همین راستا آینده سیاست امنیتی ایران را در چهار بخش موردبررسی قرار داده است که در بخش اول به مبادی و مبانی ذهنی تفکر ایرانی اشاره داشته است و تلاش کرده تا دریابد که تفکر کنونی و رایج در سیاست خارجی و استراتژیک ایران ریشه در چه عواملی دارد. در این بخش یکی از مهم‌ترین عوامل دیدگاه همسو میان تصمیم‌گیرندگان سیاسی در سیستم جمهوری اسلامی را، وجود حلقه بسته از تصمیم‌گیرندگان می‌داند؛ افرادی که از دوران جنگ عراق علیه ایران تاکنون با یکدیگر در ارتباط بوده و عمدتاً پست‌های حساس نظامی و سیاسی را نیز میان خود تقسیم کرده‌اند. علاوه بر این بخش دوم وضعیت غالب بر سیاست ایران را حالت جنگی می‌داند و به دنبال پاسخگویی به این سؤال است که چرا ایران علیرغم فرسودگی در حوزه صنایع نظامی به‌استثنای صنایع موشکی؛ همچنان تمایل به فعالیت‌های نظامی در خاورمیانه دارد. بر همین اساس در چارچوب «شبیه‌سازی بحران» تلاش می‌کند تا رفتار ایران را در زمان جنگ بازسازی و اولویت‌بندی کند. نویسندگان در این مرحله معتقدند که توافق هسته‌ای نتوانسته دستاوردهای موردنظر جمهوری اسلامی را داشته باشد.

بخش سوم نیز به دنبال درک تصور ایرانیان از جنگ و فهم دکترین نظامی ایران بوده است. در این حوزه نیز پژوهشگران تلاش دارند تا مدلی از دکترین نظامی ایران ارائه دهند و درنهایت در بخش چهارم عمدتاً اقتصاد نظامی ایران موردبحث و بررسی قرار می‌گیرد. در همین راستا فهم بودجه نظامی ایران، فهم پایگاه و دستاورد صنایع دفاعی ایران و ارائه یک مدل از دستاورد ایران و تحقیق و توسعه تصمیم‌گیری موردتوجه بوده است.

درنهایت اینکه می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که پژوهش موجود به‌صورت دقیق و موشکافانه‌ای به مسئله نظامی ایران پرداخته است که بیشتر به مبانی ذهنی توجه کرده است تا اینکه به ارائه آمار و ارقام توجه کند بر این اساس چند پیش‌فرض در این پژوهش وجود دارد:

۱) ایران بازیگری ناهمسو با بازیگران منطقه‌ای است که سیاست خاورمیانه ایالات‌متحده را به چالش کشیده است؛

۲) علیرغم اهمیت و حساسیت ایالات‌متحده بر تحرکات نظامی ایران؛ تاکنون آمریکا نتوانسته به درک دقیقی از چرایی سیاست‌های منطقه‌ای ایران دست یابد؛

۳) ایران دارای جامعه‌ای چندپاره است که بخش گسترده‌ای از تنش‌های پیش‌آمده برای سیستم سیاسی از درون بوده است؛

۴) سیستم نظامی ایران سیستمی فرسوده بوده که به‌جز در حوزه صنایع موشکی پیشرفت قابل‌توجهی نداشته است اما در جنگ‌های کوچک و نیابتی موفق عمل کرده است.

۵) عمده تصمیم‌گیرندگان در ایران را حلقه بسته‌ای از سیاستمداران مورد اعتماد قدرت در ایران تشکیل داده است که این افراد از زمان جنگ تاکنون با یکدیگر در ارتباط بوده‌اند.

توضیح اینکه مطالب این کتاب جهت استفاده بهینه مسئولین و تصمیم‌گیرندگان عرصه امنیتی و جهت رعایت امانت‌داری علمی، عیناً ترجمه گردیده است؛ بنابراین محتوی مطالب و ادبیات نگارنده در خیلی از موارد با ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب و جمهوری اسلامی سازگاری ندارد بدیهی است که این ادبیات به هیچ‌عنوان مورد تأیید مدیران مؤسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه و گروه مترجمان نمی‌باشد.

مؤسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

برای دریافت متن کامل با مؤسسه تماس حاصل فرمائید.

تلفن تماس: ۷۷۱۳۷۹۰۹-۰۲۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 251
برچسب ها:
دیدگاه ها