ساخت یک اجتماع برای بشریت: شروع از آسیا- اقیانوسیه (بخش دوم)

دسته: آسیا , آمریکا , اسلاید , اعلامیه ها , اقیانوسیه , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها , گزارشات خبری
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

ساخت یک اجتماع برای بشریت: شروع از آسیا- اقیانوسیه

نام نویسنده: وانگ جی‌سی، ژائو جیان‌وی،

 

ایده‌ی یک اجتماع منطقه ای که توسط دولت‌مردان و استراتژیست‌ها پیشنهاد شد، مبتنی بر تجربه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، آسه‌آن و همکاری نزدیک آمریکا و اروپا (جامعه‌ی آتلانتیک) می‌باشد؛ اما آن‌ها در مورد موضوعاتی مانند محدوده‌ی جغرافیایی منطقه و اینکه چه کشورهایی را باید بپذیریم، اهداف، وظایف، اَشکال سازمانی و زمان تشکیل آن پیشنهادات خاصی ارائه نکردند.

طراحی اجتماع آسیا- اقیانوسیه باید برای دستیابی به اهداف زیر باشد:

۱) تقویت و نهادینه‌سازی همکاری و همگرایی اقتصادی منطقه ای؛

۲) کاهش تنش در حال رشد رقابت ژئواستراتژیکی بین چین و ایالات متحده، و بهبود روابط میان برخی از کشورهای منطقه؛

۳) تسریع در خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و تقویت تعهد به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای؛

۴) تعهد به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات ارضی و کاهش خطر درگیری‌های مسلحانه و مسابقه‌ی تسلیحاتی در سراسر منطقه؛

۵) مقابله‌ی موثر با مسائل امنیتی غیر سنتی و گرایشات افراطی؛

۶) ترویج گفتگوهای تمدنی و فرهنگی، تبادلات بشردوستانه و تدوین مشترک ارزش‌های به اشتراک‌گذاشته‌شده در منطقه.

ساختن اجتماع آسیا- اقیانوسیه باید با ایده‌ها آغاز شود.در حال حاضر، کشورهای منطقه در تعریف و استفاده از اصطلاحات آسیا و آسیا- اقیانوسیه به طور قابل توجهی اختلاف دارند. برای مثال، غرب آسیا بخشی از آسیا در تعریف جغرافیایی است؛ در این راستا، کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا که توسط قزاقستان برگزار شده است شامل مشارکت‌کنندگانی از اسرائیل، عربستان صعودی و سایر دولت های عضو می‌باشد. اَپک، کشورهای آمریکای لاتین مانند مکزیک و پرو را پوشش می‌دهد. همچنین اگر هندوستان یک کشور آسیا- اقیانوسیه‌ای است، پس محروم‌کردن کشورهای جنوب آسیا مانند پاکستان و بنگلادش از اجتماع امنیتی بی‌اساس است. آنچه که باعث می‌شود وضعیت مغشوش‌تر از این باشد آن است که رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، در سفر ماه نوامبر سال گذشته‌ی خود به آسیا از مفهوم «منطقه‌ی هند و پاسیفیک» به عنوان جایگزینی برای اصطلاح «آسیا- اقیانوسیه» استفاده کرده است. به نظر می‌رسد که استفاده از این اصطلاح توسط ایالات متحده و سایر کشورها به طور دقیق با نیت «بلندکردن هندوستان و فرونشاندن چین» برنامه‌ریزی شده باشد. اگر همه‌ی کشورهای مورد نظر از غرب آسیا تا سواحل غربی اقیانوس آرامِ آمریکای لاتین را به عنوان منطقه آسیا- اقیانوسیه در نظر بگیریم، آنگاه ساختن یک اجتماع منطقه ای غیر قابل تصور خواهد بود و معنای اصلی خود را از دست خواهد داد. بنابراین کشورهای مهم منطقه باید به یک توافق اساسی در تعریف منطقه‌ی آسیا- اقیانوسیه دست یابند.

در شرایط فعلی، یک راه حل نسبتاً ساده و قابل اجرا برای مفهوم سیاسی، ایجاد یک پلت‌فرم گفتگو بر اساس یک مکانیزم مذاکرات دو یا چندجانبه‌ی موجود، می‌باشد. در این ارتباط، پیشنهاد کوین راد، نخست‌وزیر پیشین استرالیا برای ایجاد یک مکانیزم چندجانبه‌ی امنیتی مبتنی بر اجلاس سران شرق آسیا منطقی است. اجلاس سران شرق آسیا متشکل از کشورهای آسه‌آن، چین، ژاپن، کره جنوبی و همچنین پنج کشور دیگر (ایالات متحده آمریکا، روسیه، استرالیا، نیوزلند، هندوستان) کاملاً منطقه‌ی آسیا- اقیانوسیه را نمایندگی می کند و در سال‌های اخیر نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است.

رئیس جمهور شی در گزارش خود به نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، توضیح روشنی در مورد هدف، هسته و مفهوم «اجتماع با آینده‌ی به اشتراک‌گذاشته‌شده برای بشریت» ارائه کرده است.  ایجاد اجتماع آسیا- اقیانوسیه بدون شک، تابع هدف کلی ساختن یک اجتماع با یک آینده‌ی به اشتراک‌گذاشته‌شده برای بشیریت می‌باشد. شکل‌بخشیدن به مفهوم یه اجتماع آسیا- اقیانوسیه که همه‌ی کشورهای منطقه در ان عضو و مورد شناسایی قرار بگیرند، یک پروژه بلندمدت است.

http://en.iiss.pku.edu.cn/research/bulletin/2964.html

عنوان اندیشکده: موسسه ی مطالعات بین المللی و راهبردی دانشگاه پکن

ترجمه و خلاصه توسط گروه آسیا و اقیانوسیه  موسسه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 360
برچسب ها:
دیدگاه ها