آینده گروه‌های تروریستی در سال ۲۰۱۸(بخش نخست)

دسته: آسیا , آفریقا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

آینده گروه‌های تروریستی در سال ۲۰۱۸

نویسنده: سماء سلیمان

بر اساس پژوهش‌های متعددی که از سوی مراکز مطالعاتی بین‌المللی صورت گرفته است، پیش‌بینی می‌شود که به‌رغم شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، تروریسم دولتی در سال ۲۰۱۸ همچنان به‌عنوان منبع اصلی تهدید کشورها – به‌ویژه در منطقه خاورمیانه – همچنان فعالیت داشته باشد.

پیرامون ما چه خبر است؟

بر اساس پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته است صحنه بین‌الملل احتمالاً با آشفتگی‌های بیشتری مواجه خواهد شد؛ برخی نویسندگان همچون ریچارد هاس، رئیس شورای روابط امریکا و دیپلمات سابق ایالات‌متحده، پیش‌بینی کرده‌اند که دوره جدیدی از هرج‌ومرج آغاز شود و نظم جهانی که پس از پایان جنگ سرد به وجود آمده پایان یابد. بدین معنا که حکومت در بسیاری از کشورها سخت‌تر می‌شود و تنش‌ها در تمام مناطق افزایش خواهد یافت و این تنش‌ها بر دولت‌ها تأثیرگذار خواهد بود. همچنین چالش‌های اقتصادی، امنیتی و تکنولوژیک بیشتر و بزرگ‌تر خواهد شد و برخی از قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی تلاش خواند کرد تا با افزایش نیرو و افزایش حملات سایبری و افراط‌گرایی، منافع خود را محقق کنند. مجموعه این امور کمک خواهد کرد تا در کوتاه‌مدت تهدید تروریسم گسترش یابد.

برخی از تحلیل گران هم بر این باورند که ممکن است داعش درصحنه عراق و سوریه شکست‌خورده باشد، اما به‌طور کامل از بین نرفته است و چه‌بسا که این گروه خود را در شمال افریقا و کشورهایی آفریقایی دیگری همچون نیجر، نیجریه و مالی و نیز در کشورهایی در جنوب آسیا و به‌طور خاص در پاکستان و افغانستان بازسازی کند.

عبد الفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در سخنانی درباره انتقال و جابجایی عناصر تروریستی فراری از عراق و سوریه به لیبی و مصر – به‌طور مشخص به منطقه سینای مصر – و افریقای غربی سخن گفته است. هرچند که این سخنان کوتاه و گذرا بود، اما هشداری بسیار خطرناک است و چه‌بسا که در سال ۲۰۱۸ در صحنه مصر هم شاهد عملیات‌هایی تروریستی باشیم.

گادی ایزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در همین رابطه گفته است: «هنوز زود است که برای داعش عزاداری شود؛ داعش فراتر از یک گروه است و مقابله با آن سال‌های طولانی ادامه خواهد داشت.»

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران هم تأکید کرد که داعش همچنان یک تهدید است؛ برای اینکه مقادیر زیادی سلاح در اختیار دارد، ضمن اینکه پس‌از آنکه داعش جایگاه خود را در عراق و سوریه از دست داد ،این احتمال وجود دارد که به سمت افغانستان و پاکستان برود و از ضعف‌هایی که در این کشورها وجود دارد، بهره‌برداری کند. یا اینکه حداقل جای پایی برای خود در این کشورها ایجاد کند.

در همین خصوص وزارت دفاع افغانستان هم کشور پاکستان را متهم کرده است که عناصر داعش را در افغانستان رهبری می‌کند؛ ضمن اینکه بیشتر نیروهای داعش در افغانستان از منطقه قبایلی پاکستان به‌عنوان مقری برای خود استفاده می‌کنند و مبارزانی از تاجیکستان، ازبکستان و چچن هم در افغانستان حضور دارند.

پیش‌بینی‌ها درباره آینده گروه‌های تروریستی زمانی به حقیقت نزدیک می‌شود که بدانیم با انتقال گروه تروریستی داعش به شمال افریقا، دامنه گروه‌ها و سازمان تروریستی در این منطقه بیشتر شده است و در این میان رسانه‌ها هم با پوشش خبرهای مربوط به بیعت سازمان‌ها و گروه‌های تکفیری با داعش، نقش یک میانجی را ایفا می‌کنند و همین تبلیغات است که باعث شده تا تعداد زیادی از گروه‌های عمدتاً جوان جذب این سازمان‌های تروریستی شوند.

به‌رغم اینکه فعالیت‌های تروریستی در الجزایر کاهش‌یافته است،‌ اما همچنان این کشور شاهد تروریسمی جدیدی است و اخیر گروهی تحت عنوان «جند الخلافه فی ارض الجزایر» در این کشور فعال‌شده است و با گروه تروریستی داعش هم اعلام بیعت کرده است. روزنامه الجزایری «الشروق» از برنامه‌ریزی‌های داعش برای ورود به الجزایر خبر داده است و اینکه این گروه به دنبال این است که از الجزایر به‌عنوان پایگاه و مرکزی برای فعالیت‌های خود استفاده کرده و نام آن را هم «تنظیم الدوله الاسلامی فی المغرب العربی»‌ (دامس) بگذارد. در همین راستا تعدادی از رهبران جهادی در لیبی که با داعش در ارتباط هستند به دنبال این هستند تا جای پایی برای خود در الجزایر پیداکرده و برای این منظور راه عبور از تونس را انتخاب کرده‌اند.

تونس هم اخیراً فعالیت‌های تروریستی گروه موسوم به «انصار الشریعه» را شاهد بوده است که رهبری آن با فردی به نام «ابو عیاض» است؛ کسی که در حال حاضر در لیبی مستقر است؛ جایی که یک گروه قدیمی و موسوم به «گردان عقبه ابن نافع» فعالیت می‌کند و رهبری آن هم بر عهده یک الجزایری به نام «لقمان ابو صخر» می‌باشد.

در شرایطی که لیبی از هرج‌ومرج ناشی از فعالیت گروه‌های مسلح رنج می‌برد و بین فعالیت‌های تروریستی و جرم و جنایت‌های سیاسی تفاوتی دیده نمی‌شود، گروه موسوم به «انصار الشریعه» هم در این کشور فعالیت است و مناطقی مثل «بنغازی» و «درنه» را تحت کنترل خود دارد. همچنین گروه «الرابطون» در این کشور فعال است که پیشتر در شمال مالی فعالیت می‌کرد و رهبری آن هم بر عهده یک الجزایری به نام «مختار بلمختار» بود. گروه دیگری که در لیبی فعال است، «البتار» می‌باشد که گروهی خطرناک توصیف می‌شود؛ چراکه نیروهای آن را عمدتاً عناصری تشکیل می‌دهند که پیشتر در عراق و سوریه جزو داعش بوده‌اند.

الیس ویلز، فرستاده ویژه امریکا در امور پاکستان و افغانستان در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که پیروزی بر جنبش طالبان تنها راه برای از بین بردن داعش در افغانستان می‌باشد که این خود حاکی از این است که امریکا اصرار دارد تا جنگ را به آسیا بکشاند و از این طریق بر روسیه و چین تأثیر بگذارد.

عناصر تأثیرگذار بر گسترش گروه داعش:

مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شوند تا گروه داعش در شمال و جنوب صحرای افریقا فعال‌شده و تعداد زیادی از جوانان را هم جذب کند عبارتند از:

-افزایش تورم، نرخ بیکاری بالا در بین جوانان تحصیل‌کرده و شهری،‌ عملکرد ضعیف دولت‌ها. این عوامل باعث می‌شود تا گرایش‌های دینی تقویت شود،‌ اعتراضات گسترش یابد، تنش‌های نژادی بیشتر شود، افراط‌گرایی دینی افزایش یابد که افراط‌گرایی در اسلام رادیکال و اصول‌گرایی مسیحی نمود بیشتری دارد.

– ناتوانی ارتش‌های ملی و منطقه‌ای و محدودیت‌های مالی آن‌ها؛ این درحالی است که تروریست‌ها و گروه‌هایی مثل بوکوحرام، داعش، انصار الشریعه و القاعده می‌توانند به‌سادگی به سلاح و منابع مالی دسترسی پیدا کند و از برای این منظور با مجموعه‌ای از شبکه‌های بین‌المللی در ارتباط هستند.

– درگیری بر سر قدرت در داخل کشورهای شمال و جنوب صحرای افریقا

– منازعه قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای بر سر ثروت‌های این کشورها و تلاش برای کنترل بر مسیرهایی که برای این انتقال این ثروت‌ها (نفت و گاز) به آن نیاز دارند. این منازعه بیشتر بین کشورهای اروپایی، امریکا، چین و روسیه در جریان است.

 

 

منبع: موسسه الاهرام

ترجمه و خلاصه توسط گروه غرب آسیا و شمال آفریقای  موسسه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.

 


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 325
برچسب ها:
دیدگاه ها