آینده گروه‌های تروریستی در سال ۲۰۱۸ (بخش دوم)

دسته: آسیا , آفریقا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , گزارشات خبری
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آینده گروه‌های تروریستی در سال  ۲۰۱۸  (بخش دوم)

نویسنده: سماء سلیمان 

 

عواملی که باعث گسترش داعش در جنوب آسیا می‌شود عبارت است از:

-ناامنی در مرزهای بین افغانستان و پاکستان.

– منازعه بر سر قدرت در افغانستان.

– وجود بیش از ۳۰ گروه افراطی مثل گروه لشکر طیبه، جنبش طالبان پاکستان، القاعده و گروه‌های وابسته به آن و نیز وجود جنبش‌های تندرو و رادیکال در هند.

– وجود گرایش‌های نژادی ناشی از تناقض‌های شدید بین ثروتمندان و فقرا در کشورهای جنوب آسیا؛ جایی که بزرگ‌ترین محلات فقیرنشین سراسر جهان را در خود جای‌داده است و گروه‌هایی از مناطق فقیر به مکان‌هایی که فرصت‌های شغلی وجود دارد مهاجرت کرده‌اند. از همین رو رقابت بر سر آموزش، کار، مسکن، منابع درآمدی شدت بیشتری دارد. این وضعیت در هند نمود بیشتری دارد.

– پاکستان با تهدیدهای امنیتی داخلی متعددی روبرو می‌باشد و افراط‌گرایی در آن گسترش‌یافته است.

– بی‌اعتمادی فرقه‌ای بین هند و پاکستان و بنگلادش به علت تلاش‌هایی که حزب بهاراتا جاناتا، بزرگ‌ترین حزب سیاسی هند، صورت می‌دهد تا هندوها را بیش‌ازپیش در عرصه سیاست وارد کند و این باعث افزایش تنش‌های منطقه‌ای بین این سه کشور شده است.

– نقش ایران در حمایت از گروه‌های شیعه در پاکستان و پاکستان و همسویی سیاست ایران با گره داعش که در جهت تضعیف کشورهای پیرامونی ایران عمل می‌کند و درنتیجه فعالیت‌های میدانی این گروه در عمل به نفع امنیت ملی ایران به‌حساب می‌آید.

– منازعه بین امریکا، چین و روسیه در سطح منطقه و تلاش امریکا برای جلوگیری از گسترش نفوذ چینت و روسیه و حرکتی که این دو کشور در مسیر توسعه انجام می‌دهند و نیز تلاش امریکا برای جلوگیری از صادرات گاز روسیه به اروپا به‌منظور جلوگیری از ایجاد رقابت بر سر نفوذ در قاره اروپا. امریکا همچنین در تلاش است تا دو کشور روسیه و چین را درگیر بی‌ثباتی‌های ناشی از انتقال داعش به جنوب آسیا و کشورهایی مثل تاجیکستان و ازبکستان بکند.

به‌طورکلی می‌توان گفت که در سال ۲۰۱۸ شاهد رویارویی‌های بیشتر و جنگ با تروریسمت خواهیم بود. گروه‌های تندرو همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و در منازعات مذهبی و دینی در مناطق جدیدی از شمال افریقا، جنوب صحرای افریقا و جنوب آسیا ادامه خواهد یافت. همچنین این وضعیت باعث می‌شود تا برخی کشورها به سمت روابط مستقیم با برخی جنبش‌های تندروی اسلام سیاسی بروند و حتی آن‌ها را تأمین مالی کرده و با کمک به این گروه‌ها به دنبال این باشند که چگونه قدرت را به دست آورند؛ اتفاقی که پس از تحولات موسوم به بهار عربی رخ داد.

 

 

منبع: موسسه الاهرام

ترجمه و خلاصه توسط گروه غرب آسیا و شمال آفریقای  موسسه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.

 

 


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 333
برچسب ها:
دیدگاه ها