راهبرد دفاع ملی هند

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , اقیانوسیه , پربیننده ترین مطالب , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۶ خرداد ۱۳۹۷

نویسنده: پوجا بهات/

عنوان:

در اوایل ژانویه سال ۲۰۱۸، وزیر دفاع آمریکا، جیمز ماتیس، استراتژی دفاع ملی ۱۱ صفحه‌ای ایالات‌متحده را به دنبال استراتژی امنیت ملی حکومت ترامپ که در ماه گذشته منتشرشده بود را ارائه کرد. این دو سند، اولویت‌های استراتژیک پیش روی ایالات‌متحده را نشان می‌دهد. دراین‌ارتباط باید گفت که سند استراتژی دفاع ملی آمریکا یک سند بسیار مهم برای منطقه‌ی آسیا و به‌طورکلی برای هندوستان که خصوصاً تأکید ویژه‌ای بر این منطقه کردند، می‌باشد.

در این سند، هفت بار از ایندو-پاسیفیک [حوزه‌ی اقیانوس هند و آرام] و هشت بار از چین نام‌برده شده است. سند استراتژی امنیت ملی همانند سند استراتژی دفاع ملی توجه ویژه‌ای به منطقه ایندو-پاسیفیک (۳۳ مورد در یک سند ۵۰ صفحه‌ای) دارد. با توجه به تحولات جاری در منطقه ایندو- پاسیفیک، هندوستان می‌تواند نقش مهمی را در میان کشورهای منطقه اقیانوس هند بازی کند.

سند استراتژی دفاع ملی قبلی که در سال ۲۰۱۲ و در دوران حکومت اوباما تنظیم‌شده بود علاوه بر تروریسم، توجه زیادی هم به آسیا و اقیانوسیه داشت. در این راستا می‌توان خاطرنشان کرد، درحالی‌که سیاست خارجی آمریکا در منطقه جنوب آسیا و خاورمیانه، رفاه متحدان اروپایی و ناتو و دستیابی به صلح در شبه‌جزیره کره، آسیا و اقیانوس آرام یک مسئله‌ای جامع برای حکومت قبلی [یعنی اوباما] بود که در آن استراتژی «موازن‌‌سازی آسیا» به‌عنوان رکن اصلی در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است که هندوستان با توجه به تأکید گسترده‌تر بر تغییرات، یکی از مهم‌ترین شرکای منطقه‌ای در هر دو حکومت آمریکا [یعنی اوباما و ترامپ] می‌باشد.

سند استراتژی دفاع ملی آمریکا در سال ۲۰۱۸، به‌وضوح، بازتاب‌دهنده‌ی واقعیت‌های ژئوپلیتیکی در آسیا است. اختلافات دریایی و سرزمینی چین در اقیانوس هند، بی‌ثباتی منطقه‌ای به دلیل آزمایش‌های مکرر هسته‌ای و موشکی کره شمالی، همراه با افزایش اهمیت اقتصادی آسیای جنوبی و جنوب شرقی در تجارت و بازرگانی و بین‌المللی موجب توجه زیادی به این منطقه شده است.

ایالات‌متحده با پیمان تجاری اقیانوس آرام، به دنبال ایجاد توافق‌های اقتصادی چندجانبه با ایجاد همکاری‌های منطقه‌ای علاوه بر موافقت‌نامه‌های تجاری دوجانبه با اقتصادهای آسیایی است. به لحاظ استراتژیکی، جدا از ساخت سیستم‌های دفاع موشکی با ژاپن، کره جنوبی به منظور کنترل کره شمالی، رئیس‌جمهور ترامپ حساسیت در مورد سیاست‌های موازنه‌سازی میان چهار کشور شامل هند، استرالیا، ژاپن و ایالات‌متحده برای مقابله با صعود چین نشان داده است. چین همسایه‌ی سرزمینی و دریایی و همچنین شریک تجاری عمده‌ی این سه کشور آسیایی است و بنابراین ممکن است که برداشت امنیتی این سه کشور در قبال چین متفاوت از ایالات‌متحده باشد.

هند به عنوان شریک دفاعی عمده‌ی آمریکا در سند استراتژی دفاعی ملی در تلاش است تا همکاری دفاعی بین دو کشور را با تأکید خاص بر خرید نظامی ارتقاء دهد. بااین‌حال، هند به‌عنوان یک بازیگر نوظهور اقتصادی و نظامی در منطقه، منافع ملی و نگرانی‌های منطقه‌ای خود را دارد و به این قضیه فراتر از معاملات دفاعی نگاه می‌کند. وضعیت همسایه‌های هند نشان از تغییراتی تحت نفوذ چین است. زیرساخت و دیپلماسی وام چینی به صورت فوری توسط همسایگان هند دریافت شده است. علاوه بر این، حضور استراتژیک چین در اطراف مرزهای هند وجود دارد. در سطح چندجانبه، هند توسط چین در مورد مسائل مربوط به تروریسم و عضویت هند در گروه تأمین‌کنندگان هسته‌ای رصد می‌شود. علاوه بر این، منطقه از بلایایی تغییرات آب و هوایی، بحران انسانی، دزدی دریایی، قاچاق و غیره رنج می‌برد.

در طول سه سال گذشته، هندوستان در تلاش برای برقراری روابط با همسایگان خود و همچنین روابطش با کشورهای آسه‌آن تحت عنوان سیاست «قانون شرق» برای مقابله با چین تلاش کرده است. حضور ۱۰ رهبر آسه‌آن در رژه روز جمهوری در دسامبر سال جاری در هندوستان نشان می‌دهد که هندوستان تبدیل به یک بازیگر پیشرو در منطقه‌ی اقیانوس هند شده است. علاوه بر این، تمرکز بر سیاست «قانون شرق» منجر به نادیده‌گرفتن همسایگان دیواربه‌دیوار هند و چین گردیده که از طریق زیرساخت و دیپلماسی وام حضور خود را در این کشور گسترش داده است.

چین سرمایه‌گذاری‌های مهم سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک را برای پیشبرد برنامه بلندپروازانه‌ و کلیدی خود برای ابتکار کمربند و جاده انجام داده است. به‌این‌ترتیب باید گفت که درنهایت اقتصاد این کشور وابسته به موفقیت ابتکار کمربند و جاده و همکاری با دیگر کشورها خواهد بود. ازاین‌رو، درحالی‌که پکن ممکن است موضع تهاجمی خود را در منطقه ادامه دهد، هیچ‌گاه نمی‌خواهد که منطقه را بی‌ثبات سازد چراکه این امر موجب آسیب‌دیدن اقتصاد این کشور می‌شود. در این راستا باید گفت که همسایگان هند باید به طور مداوم از این امر آگاه باشند و سیاست‌های خود را توسعه دهند تا از ایجاد ناامنی بیشتر جلوگیری شود.

حضور فرماندهان نیروی دریایی کشورهای چهارگانه (هند، ژاپن، استرالیا و آمریکا) و به رسمیت‌شناختن چین به‌عنوان یک «قدرت مخرب» توسط وزیر امور خارجه هند در گفتگوهای اخیر در دهلی‌نو، تأکید بر این نکته است که چین یک چالش منطقه‌ای و تهدید مشترک به‌خصوص برای هند و ایالات‌متحده می‌باشد. همچنین هیچ کشوری در منطقه ایندوپاسیفیک به تنهایی نمی‌تواند به چالش‌های ایجادشده توسط چین بپردازد، به همین دلیل نیازمند ایجاد توافق و اتحاد است.

باید گفت که هندوستان می‌تواند «به‌وجود‌آورنده‌ی توافق» در محدوده‌ی ایندوپاسیفیک برای مقابله با چین و همچنین «ارائه‌دهنده‌ی خدمات امنیتی» در منطقه باشد. علاوه بر این، ایجاد یک معماری امنیتی کارآمد منطقه‌ای نیاز به همگرایی در دیگر حوزه‌ها فراتر از ادراک تهدید مشترک خواهد داشت.

 

مرکز مطالعات قدرت هوایی هند

ترجمه و خلاصه توسط گروه آسیا و اقیانوسیه  موسسه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.

 


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 369
برچسب ها:
دیدگاه ها