استراتژی سوریه در جنوب دمشق:حفظ جبهه‌ی جنوبی‌اش

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , تازه های محصولات علمی , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
شنبه - ۲ تیر ۱۳۹۷

[۱]نوشته‌ی حسن ارفح[۲]/

موضوع:اهمیت منطقه‌ی جنوبی دمشق برای حکومت سوریه

گزارش متن:

دولت اسد به‌منظور مقابله با گروه‌های مخالف تلاش کرده است تا بر مناطق استراتژیک و مهم سوریه تسلط یابد.بر این اساس یکی از مناطقی که در حال حاضر در حوزه‌ی جنوبی برای اسد اهمیت دارد کمپ یرموک می‌باشد.کمپ یرموک در بخش جنوبی دمشق قرار دارد و از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است.این تحلیل به بررسی این مسئله پرداخته است.

تحلیل ارائه‌شده:

دولت سوریه در حال حاضر اردوگاه یرموک در جنوب دمشق و مناطق اطراف آن را هدف قرار داده است . درواقع  دولت سوریه در ۱۹ آوریل یک کمپین نظامی را در آن راه‌اندازی کرده و همچنان به محاصره‌ی  این منطقه ادامه می‌دهد چرا که یرموک یک دروازه جنوبی مهم به سمت مرکز دمشق است. همچنین این اردوگاه یک مکان نظامی استراتژیک است که دولت اسد از طریق تسلط بر آن می‌تواند مانع از نفوذ گروه‌های مخالف شود. درواقع جناح‌های اپوزیسیون جنوب، به دلیل موقعیت استراتژیک خود، تهدیدی برای حکومت هستند زیرا اکثریت نیروهای آن‌ها از اردوگاه یرموک هستند لذا دولت باهدف دفاع از هرگونه حملات احتمالی از سمت جنوب ، امنیت و کنترل این منطقه را دنبال می‌کند.

شکل زیر وضعیت استراتژیک یرموک را برای دمشق به تصویر می‌کشد:

 

نتیجه‌ی ارائه‌شده:

کمپ یرموک در منطقه‌ی جنوبی سوریه از اهمیتی استراتژیک برای دمشق برخوردار است و به همین دلیل دولت اسد تلاش کرده است تا این منطقه را تحت تسلط خود درآورد.بدین منظور حکومت سوریه‌یک کمپ نظامی را در این منطقه برقرار ساخته است تا مانع از حضور نیروهای مخالف در دمشق شود.

 

[۱] http://www.atlanticcouncil.org/blogs/syriasource/the-regime-s-strategy-in-southern-damascus-securing-its-southern-front

[۲] HASAN ARFEH

 

اندیشکده ی شورای آتلانتیک/یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط  موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 266
برچسب ها:
دیدگاه ها