رقابت قدرت‌های بزرگ در ایران همزمان با خروج آمریکا از عرصه

دسته: آسیا , آمریکا , اروپا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ تیر ۱۳۹۷

[۱]

نوشته‌ی علی اسکاتن[۲]/

موضوع:تلاش قدرت‌های بزرگ جهت ارتباط با ایران پس از خروج آمریکا از برجام

گزارش متن:

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از معاهده هسته‌ای ایران و درنتیجه تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که واشنگتن به سیاست کامل مهار تهران بازگشته است. اما، باوجود نبود استراتژی فراگیر آمریکا در خاورمیانه، به نظر می‌رسد که سیاستمداران این کشور توانمندی تعقیب  این سیاست را در رقابت  طولانی‌مدت با چین و روسیه ندارند.

تحلیل ارائه‌شده:

علیرغم این‌که ترامپ از توافق هسته‌ای ایران خارج‌شده است؛ اما هند، چین و روسیه به‌عنوان ۳ قدرت برتر  در پی همکاری با ایران و سلطه بر آسیا برآمده‌اند و به نظر می‌رسد که این وضعیت استراتژی آمریکا را برای مهار ایران خدشه‌دار سازد.چین از طریق ایجاد جاده‌ی ابریشم در این زمینه پیشتاز بوده است.چین تلاش کرده تا از طریق راه‌آهن شصت‌وپنج کشور را از شرق آسیا به اروپا متصل سازد و چشم‌اندازی را برای خود جهت تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین قدرت جهان در سال ۲۰۴۹ ایجاد کند. چین در حال گسترش مجموعه‌ای از خطوط لوله‌ای است که گاز آسیای مرکزی و دریای خزر را به منطقه‌ی غربی کم‌تر توسعه‌یافته‌ی خود انتقال می‌دهد و همچنین هدف نهایی آن اتصال گاز خلیج‌فارس به این شبکه است.چینی‌ها همچنین یکی از مهم‌ترین کشورهای خارجی سرمایه‌گذار در ایران به شمار می‌آیند. ایران به ۱۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیاز دارد تا تولید نفت و گاز خود را در مقیاس کامل تولید کند. در این زمینه‌چینی‌ها در اولویت خواهند بود. هند نیز ازجمله کشورهایی است که  به‌شدت در ایران سرمایه‌گذاری کرده است.(هرچند به میزان کمتری نسبت به چین). سرمایه‌گذاری‌های هند در ایران پس از اجرای  برجام افزایش یافت. دهلی‌نو ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار ایران اختصاص داده است  که نیمی از آن در حال حاضر سرمایه‌گذاری کرده است. هند همچنین در حال برنامه‌ریزی ایجاد مسیر راه‌آهن از چابهار به افغانستان است.روسیه نیز بر دامنه‌ی همکاری‌های خود با ایران افزوده است که نمونه‌ی آن در همکاری‌های انرژی است.

نتیجه‌ی ارائه‌شده:

خروج ترامپ از برجام و تلاش برای تحریم‌های اقتصادی هسته‌ای در حالی است که ۳ کشور روسیه، چین و هند در پی سلطه‌ی خود بر آسیا و به‌خصوص همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستند.

 

اندیشکده ی شورای آتلانتیک/یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط  موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.

 

 

 

[۱] http://www.atlanticcouncil.org/blogs/iransource/great-power-competition-in-iran-as-the-us-exits-the-arena

[۲] ALI SCOTTEN


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 239
برچسب ها:
دیدگاه ها