میزگرد خلیج‌فارس:عربستان سعودی بن سلمان: چگونه مسیر جدید حاصل می‌شود؟

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها , گزارشات خبری , ویژه نامه
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۳ تیر ۱۳۹۷

[۱]

نوشته‌ی دفتر مرکزی

موضوع:ناتوانی بن سلمان در ایجاد تغییرات اساسی در عربستان سعودی

گزارش متن:

بن سلمان به‌عنوان معمار جدید عربستان سعودی تلاش کرده است تغییرات اساسی را در این کشور ایجاد کند و برخی از کارشناسان نیز مدعی شده‌اند که او در پی یک تحول انقلابی در عربستان است.علیرغم این ادعا پروفسور جورج گاس[۲] دیدگاه متفاوتی را در این زمینه ارائه داده است و استدلال نموده که وضعیت خلاف دیدگاه این کارشناسان است و بن سلمان آن‌گونه که به نظر می‌رسد نمی‌تواند تغییراتی اساسی را در عربستان ایجاد کند.

تحلیل ارائه‌شده:

پروفسور جورج گاس در یک میزگرد جامع که پیرامون خاورمیانه و در اندیشکده ی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل برگزار شد استدلال کرده است که شاهزاده محمد بن سلمان (MBS)  ممکن است تغییراتی را ایجاد کند؛ اما تأثیر کلی و انقلابی او احتمالاً اغراق‌آمیز است. او در این زمینه اشاره کرد که اگرچه متخصصان اغلب ادعا می‌کنند که بن سلمان یک انقلاب فراگیر در حوزه‌های اجتماعی، اقتصاد، سیاست خارجی و سیستم سیاسی عربستان سعودی را ترویج می‌کند، اما تغییرات او محدود خواهد بود.گاس تأکید می‌کند که چشم‌انداز عربستان سعودی از سند ۲۰۳۰ به‌عنوان یکی از شاخص‌های سیاست اقتصادی بن سلمان قرارگرفته است. بااین‌حال، به غیر از خصوصی‌سازی شرکت آرامکوی عربستان سعودی ، اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ ریشه در برنامه‌های دولت عربستان سعودی دارد که مربوط به چندین دهه است و آنچه در مورد سند ۲۰۳۰ مهم است، ماهیت آن نیست، بلکه اراده سیاسی در اجرای آن است. برخلاف پیشینیان بن سلمان به‌طورجدی به اهداف برنامه اهمیت می‌دهد. اما اصلاحات واقعی، بااین‌حال، یک فرایند طولانی خواهد بود، زیرا موانع گذشته مانع تحول اقتصاد کشور امروز نیز وجود دارد. درنتیجه، بعید است اهداف بزرگ سند ۲۰۳۰ که به‌طور کامل به دست آید.افزایش قیمت نفت منجر به بازگشت کشور به رفتار رانتیر گذشته می‌شود: حقوق دولت افزایش می‌یابد، پاداش‌ها توزیع می‌شود و بن سلمان بر دیپلماسی نفت متکی است تا قیمت‌ها را بالا ببرد. چنین اقداماتی خلاف اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ (که در پی ایجاد تنوع اقتصادی در عربستان سعودی است) است. سرکوب بن سلمان در مورد فساد در ماه نوامبر ۲۰۱۷ نیز  بیشتر نشان‌دهنده یک چالش برای پیشرفت اقتصادی است.همچنین از نظر گاس با وجود تغییر سیاست‌های بن سلمان در یمن و قطر، پایه‌های سیاست خارجی عربستان تا حد زیادی بدون تغییر مانده است.

نتیجه‌ی ارائه‌شده:

برخی از کارشناسان مدعی شده‌اند که بن سلمان در پی یک تحول انقلابی در عربستان است. علیرغم این ادعا پروفسور جورج گاس نظر متفاوتی ارائه داده است و معتقد است که تغییراتی اساسی به‌راحتی در عربستان رخ نخواهد داد.

اندیشکده ی شورای آتلانتیک/یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط  موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.

 

[۱] https://www.csis.org/events/gulf-roundtable-mbss-saudi-arabia-how-new

[۲] Prof. F. Gregory Gause


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 225
برچسب ها:
دیدگاه ها