آیا اروپا می­تواند برجام را حفظ کند. اگر چنین است چطور؟

دسته: اروپا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
شنبه - ۶ مرداد ۱۳۹۷

[۱]

نوشته میشل یونگ[۲]/

موضوع: مذاکرات ایران و اروپا در زمینه برجام

گزارش متن

اروپا و ایران قول داده­اند که مذاکراتی را در زمینه حفظ برجام انجام دهند. اروپا که یکی از مشارکت­کنندگان در برنامه هسته­ای با ایران بود معتقد است حفظ برجام ماهیت استراتژیکی برای اروپا دارد و با سیاست خارجی آن کاملاً در ارتباط است. طی ماه­های اخیر دولت ترامپ قصد دارد تحریم­های ثانویه را اعمال کند لذا بااین‌وجود این سؤال مطرح می­شود که آمریکا چگونه شرکت­های اروپایی را از تجارت با ایران منع می­کند. شرکت­ های اروپایی تلاش می­کنند که معافیت ­هایی را برای خود به دست آورند اما چنین خواسته ­ای به نظر بعید می­رسد. بااین‌وجود حفظ برجام به اقدامات آتی اتحادیه اروپا بستگی دارد که اگر اروپا بتواند نیازهای اقتصادی و امنیتی خود را برآورده کند این مهم محقق خواهد شد.

بااین‌وجود باید اظهار داشت که آنچه دیپلمات­های اروپایی می­ گویند با آنچه در بازار جهانی و بین شرکت‌های اروپایی وجود دارد یکی نیست. رهبران اتحادیه اروپا ممکن است که ادعا کنند به برجام متعهد خواهند ماند، اما هیچ بانک اروپایی بیمه­ گر چنین اقدامی نیست که برخلاف تحریم­ های آمریکا اقدام به معامله با ایرانی­ ها کند؛ زیرا خطر تحریم سیستم بانکی اروپا از سوی آمریکا به‌مراتب بیش از مزایای بالقوه تجارت با ایران است.

بااین‌وجود باید ابراز داشت که شاید ایران، اروپا، روسیه و چین با برگزاری جلسات متعدد که از قبل شروع‌شده است بتوانند برجام را حفظ کنند اما بخش عمده­ای از مزایای توافق هسته­ای برای ایران نظیر لغو تحریم­ها به آمریکا وابسته است. در آخر باید بیان کرد بازار ایران به این اندازه مهم نیست که بتواند روابط آتلانتیک را با خطر مواجه کند و اگر کشورهای اروپایی برای حفظ برجام تلاش می­کنند به خاطر امنیت ملی آن‌ها است.

تحلیل متن

نویسنده اظهار دارد که آینده برجام بیشتر به تصمیمات آمریکا بستگی دارد تا دیگر اعضای برجام. درصورتی‌که آمریکا بخواهد تحریم­های اقتصادی را آغاز کند حتی شرکت­های اروپایی نیز با آمریکا همراه خواهند شد. لذا مذاکرات ایران و اروپا بیشتر در سطح سیاسی است و قدرت عملیاتی شدن در حوزه­های اقتصاد و دیگر را ندارد. کشورهای اروپایی نیز مهم­ترین دلیلشان برای حفظ برجام و رابطه با ایران را ایجاد ثبات در منطقه غرب آسیا و تأمین امنیت برای خود می­دانند چراکه بازار ایران آن‌چنان وسیع و بزرگ نیست که اروپا با از دست دادن آن ضربه اقتصادی بخورد؛ اما وجود ناامنی و بی­ثباتی در منطقه غرب آسیا تبعات فراوانی را برای اروپا به همراه دارد.

 

بنیاد کارنگی برای صلح/یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

 

[۱]. https://carnegie-mec.org/diwan/76348

[۲]. Michael Young


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 240
برچسب ها:
دیدگاه ها