آیا جنگ بین ایران و اسرائیل بر سر سوریه اجتناب ­ناپذیر است؟ مصاحبه با سه کارشناس مسائل منطقه خاورمیانه

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها , مصاحبه
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

[۱]

 میشل یونگ[۲]/

موضوع: مصاحبه با سه کارشناس مسائل منطقه خاورمیانه

گزارش متن

حازم سقیه[۳]: اجتناب ­ناپذیر؟ خیلی مطمئن نیستم. به نظر من که یک امر احتمالی است. آنچه ما امروزه در خاورمیانه با آن مواجه هستیم دو نگرش متضاد است: نخست، موضع آشکار اسرائیل مبنی بر عدم حضور ایران در سوریه است. برای اسرائیل، حضور ایران در سوریه به‌عنوان یک تهدید برای امنیت ملی آن تلقی می­شود. دوم، پافشاری ایران بر روی مواضع خود و نیروهای پراکسی که در سوریه دارد. استراتژی اسرائیل در این زمینه محافظه کارانه است به‌طوری‌که قصد دارد وضعیت خود در منطقه را حفظ کند. ایران نیز یک کشور انقلابی است که هدفش خاتمه دادن به وضع موجود و پیاده ­سازی خواسته­ های خود است. تلاش ایران برای ایجاد رابطه با بیروت و شاید غزه از طریق عراق و سوریه سبب تغییر همه‌جانبه در نظم منطقه خواهد شد. این تضاد منافع نشان­ دهنده نقطه عطف خطرناکی است. علاوه بر آن ماهیت اقدامات هر دو رژیم ایران و اسرائیل برای مردم صلح‌جویانه نیست. یکی از آن‌ها نیمه توتالیتر است و دیگری بیش‌ازحد ملی­گرا است.

ژان پیر فیلیو[۴]: بنیامین نتانیاهو به‌صراحت اظهار می‌دارد که رژیم بشار اسد یکی از بدترین رژیم­های منطقه است که تنها با ایران در ارتباط است. لذا بااین‌وجود باید بیان کرد که ادامه چنین روندی درنهایت منجر به تشدید بیشتر خصومت­ها می­شود و خطوط قرمز بیشتری را برای ایران و اسرائیل ایجاد خواهد کرد؛ اما تقابل کنونی ایران و اسرائیل در سوریه می­تواند دستاوردهای بزرگی که در سوریه کسب شده است را با خطر مواجه کند.

نیکولاس نئو[۵]: جنگ بزرگی که ممکن است در سوریه آغاز شود و حداقل اسرائیل، ایران، نیروهای بشار اسد، حزب­الله لبنان را برای چندین سال به جان هم بیندازد. بااین‌وجود برخی از اقدامات می­تواند سبب کاهش احتمال مناقشات بین ایران و اسرائیل شود برای نمونه حفظ برجام. از طرفی برخی اقدامات نظیر انتقال سفارت آمریکا به بیت­المقدس سبب تسریع این روند می­شود.

تحلیل متن

با توجه به دیدگاه­ های فوق در رابطه با مسئله سوریه و تقابل ایران و اسرائیل باید بیان کرد که ادامه چنین روندی وضعیت سوریه رو حادتر خواهد کرد. زیرا ایران از منافع خود در سوریه کوتاه نخواهد آمد و اسرائیل نیز به برنامه‌های خود ادامه خواهد داد. ازاین‌رو با تداوم این روند و شدت گرفتن آن دستاوردهای چندین ساله­ای که در سوریه در مهار تروریست­ها صورت گرفته است پایمال می­شود و به‌تدریج باید شاهد فعالیت­های تروریستی در این کشور باشیم؛ بنابراین این دولت بشار اسد که می­تواند تصمیم بگیرد جمهوری اسلامی ایران در سوریه بماند یا نماند که با توجه به تلاش­ها و هزینه ­های مالی و جانی که ایران در سوریه متحمل شده است باید تا برقراری امنیت و ایجاد ثبات در سوریه نیروهای ایرانی نیز حضور داشته باشند و بعد از آن نیز با تقویت روابط دیپلماتیکی بین ایران و سوریه و ایجاد پایگاه نظامی برای عدم تکرار حوادث این‌چنینی موافقت شود.

 

بنیاد کارنگی برای صلح/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

 

[۱]. https://carnegie-mec.org/diwan/76276

[۲]. Michael Young

[۳]. Hazem Saghieh

[۴]. Jean-Pierre Filiu

[۵]. Nicholas Noe

 


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 297
برچسب ها:
دیدگاه ها