آیا روابط عراق و شورای همکاری خلیج‌فارس از فصل جدیدی برخوردار خواهد شد؟ مصاحبه با رناد منصور

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , رصد اندیشکده ها , مصاحبه
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

 

[۱]

[۳]/

موضوع: تلاش کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس برای نفوذ در عراق

گزارش متن

انتخابات اخیر پارلمان عراق نشان داد که تقسیمات سیاسی در عراق دیگر جنبه‌ی قومی فرقه‌ای ندارد و اساساً شکاف سیاسی در این کشور مربوط بین شکاف بین شهروندان و نخبگان سیاسی است. احیای ناسیونالیسم در عراق فرصتی است برای شورای همکاری خلیج (GCC) جهت بازسازی این کشور. برای موفقیت در مبارزه با نفوذ ایران در عراق، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس نه‌تنها باید با سیاستمداران شیعه عراق همکاری کنند بلکه اعتماد شهروندان عراقی که مشتاقانه خواهان دیدن نتایج ملموس و مثبت مشارکت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس هستند را نیز به دست آورند. اگرچه محدودیت‌های قابل‌توجهی نیز در این مسیر وجود دارد و باید به آن‌ها توجه شود.

تحلیل متن

پس‌ازآنکه صدام حسین در سال ۲۰۰۳ نابود شد، ایران نفوذ خود را تقریباً در همه‌ی حوزه‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی عراق افزایش داد. در این مرحله، استراتژی شورای همکاری خلیج‌فارس بر حمایت از گروه‌های سنی در عراق، ازجمله جنبش‌های کوچک و یا حاشیه‌ای و در مواردی جهادی‌ها و سلفی‌ها جهت مقابله با نفوذ رو به رشد ایران تمرکز داشت؛ اما این استراتژی با عدم پیروزی جناح سنی در عراق شکست خورد و ایران نفوذش را گسترش داد. بااین‌وجود کشورهای عضو شورای همکاری خلیج هنوز به دنبال پس زدن نفوذ ایران در عراق هستند و لذا در حال حاضر آن‌ها یک رویکرد جدیدی را اتخاذ کرده‌اند که بخشی از آن با تغییرات سیاسی عراق همخوانی دارد. این کشورها تلاش می‌کنند تا به سیاستمداران شیعه که خود را به‌عنوان ملی‌گرایان عراقی می‌نامند و نسبت به ایران موضع خصمانه‌تری دارند نزدیک‌تر شوند. کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس در این مسیر با محدودیت‌ها و فرصت‌هایی روبرو هستند:

 

محدودیت‌ها

مردم عراق نسبت به مبارزات تحت رهبری عربستان سعودی در یمن و بحرین انتقاد دارند و معتقدند که روابط بین اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس به خاطر مواضع عربستان ممکن است بهبود یابد. همچنین بسیاری از مردم عراق، عربستان سعودی و قطر را به حمایت از سلفی‌های جهادی در عراق و منطقه متهم می‌کنند. بر این اساس عراقی‌ها به‌منظور به دست آوردن اعتماد خود، انتظار دارند که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس از آن‌ها حمایت کنند. همچنین ایران نیز در بسیاری از بخش‌های عراق نفوذ دارد که به‌عنوان مانعی اساسی برای افزایش مشارکت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در عراق عمل خواهد کرد.

 

 

 

اندیشکده‌ی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل/۲]/نوشته‌ی جان آلترمن

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

[۱] https://www.csis.org/events/gulf-roundtable-iraq-gcc-relations-new-chapter

[۲] Renad Mansour, Research Fellow, Middle East and North Africa Program, Chatham House

[۳] Jon B. Alterman


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 259
برچسب ها:
دیدگاه ها