امارات متحده‌ی عربی چگونه قدرتش را در یمن افزایش خواهد داد؟ مصاحبه‌ با نیل پاتریک

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها , مصاحبه
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۷

 

؟[۱]

[۲]/[۳]/

موضوع: نقش امارات در بحران یمن

گزارش متن

امارات متحده‌ی عربی یکی از مهم‌ترین کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس است که همراه با اتحاد به رهبری عربستان سعودی در یمن مداخله نموده است. این کشور به دنبال اهداف بلندمدتی است که موردتوجه حاکم دبی قرارگرفته است. تحلیل حاضر مبتنی بر مصاحبه‌ای است که توسط زاکاری لواب صورت پذیرفته است و تلاش کرده تا در قالب پرسش و پاسخ سیاست امارات متحده را یمن موردبررسی قرار دهد.

تحلیل متن

چرا امارات متحده‌ی عربی در پی تسخیرِ الحدیده است؟

عربستان سعودی، آمریکا و امارات در حال حاضر در حوزه‌ی الحدیده در حال جدال هستند و پیشرفت‌هایی که توسط نیروهای تحت حمایت اماراتی‌ها در جاهای دیگر یمن صورت پذیرفت، واشنگتن را به تائید این عملیات تشویق کرد. امارات اولین بار در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ این پیشنهاد را ارائه داد، هرچند قبلاً می‌خواست نقش خود را در درگیری یمن کاهش دهد. زمانی که در سال ۲۰۱۶، آن‌ها نشان دادند که می‌خواهند نیروهای خود را به یمن بیاورند، به نظر می‌رسید که در تلاش‌اند تا از طریق جنگ‌سالاران و سایر رهبران محلی بر مناطق جنوب نفوذ یابند؛ اما اکنون به نظر می‌رسد که آن‌ها در پی به یک ایده بلندپروازانه‌تر باشند: نفوذ در بخش‌هایی از شمال و جنوب یمن.

آیا آن‌ها این کار را از طریق پراکسی‌های محلی انجام می‌دهند؟

آن‌ها متحدان محلی خود را در جنوب به دست آورده‌اند و ظاهراً مایل‌اند شبکه‌ی نفوذی یمن شمالی را با کمک ایالات‌متحده، عربستان سعودی و به میزان کم‌تر بریتانیا و فرانسه گسترش دهند. همچنین آن‌ها از نیروهای نظامی منحصربه‌فرد خود بهره می‌برند.

چرا امارات متحدۀ عربی به‌شدت در جنگ به رهبری عربستان سعودی درگیر شده است؟

شیخ محمد بن زائد، رهبر امارات تا حدی از ناسیونالیسم امارات متحده عربی به‌عنوان محرک اقدام نظامی برای نفوذ در منطقه و طلب بازدارندگی در برابر ایران بهره می‌گیرد. یمن همچنین فرصتی را برای امارات متحدۀ عربی برای مبارزه با ستیزه جویان اسلامی فراهم می‌کند که امارات آن‌ها را به‌عنوان یک تهدید موجود علیه خود تعریف می‌کند.

چگونه رهیافت اماراتی‌ها با اهداف سعودی‌ها وفق داده‌شده است؟

عربستان سعودی در تلاش برای فرستادن نیروهای نظامی زمینی و تسلط بر زمین یمن نیست و به نظر می‌رسد که نسبت به حضور زمینی امارات نگران است. سعودی‌ها همچنین نگران گسترش نقش امارات در حوزه‌ی امنیت دریایی در دریای سرخ و دریای عرب هستند و در مورد حضور نظامی امارات در سقطرا، جزیره دریای استراتژیک عربستان، ابراز نگرانی کرده‌اند. بسیاری از مردم یمن نیز در مورد حضور امارات در آنجا و دیگر نقاط نگران‌اند.

حضور میدانی امارات چقدر گسترده است؟

عجیب خواهد بود اگر از حضور بیش از ۱۰۰۰ نیروی اماراتی در یمن سخن بگوییم. در بیشتر موارد این نیروها اندک هستند و با نیروهای سایر کشورها مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس فعالیت می‌کنند.

آیا بین منافع امارات متحده عربی و پراکسی‌های محلی آن به‌خوبی هماهنگ ایجاد شده است؟

نه چنین هماهنگی حاصل نشده و این خطرناک است. ممکن است که برخی از یمنی‌هایی که می‌خواهند حوثی‌ها را نابود کنند با کشورهای خلیج‌فارس هماهنگ شوند، اما این لزوماً یک قرارداد دائمی و قابل‌اعتماد نیست. در حال حاضر، نوعی ادغام بین عناصر جنوبی در قالب شورای انتقالی جنوبی موردحمایت امارات صورت گرفته است که مجموعه‌ای از عناصر رقابتی را شامل می‌شود که می‌تواند آن‌ها را به‌طور مستقیم با یکدیگر درگیر کند.

آیا مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد که در هفته جاری از حوثی‌ها در صنعا دیدار خواهد کرد، می‌تواند روند صلح را به‌پیش ببرد؟

او ممکن است قادر به مذاکره برای دست یافتن به‌نوعی آتش‌بس محلی در یک نقطه خاص در الحدیده باشد، اما رسیدن به آرزوهای بزرگ‌تر مانند ایجاد یک دولت انتقالی و همه‌جانبه، ممکن است دور از ذهن باشد. ما نباید بیش‌ازحد بلندپروازانه باشیم و فک کنیم که ساختارهای سیاسی در یمن می‌تواند بادوام باشد. پایان دادن به جنگ در یمن نیازمند این است که تمام طرف‌های درگیر بخشی از مذاکره باشند. ایالات‌متحده، انگلیس و فرانسه خودشان یک بخشی از جنگ هستند. ایران، حداقل به‌طور غیرمستقیم، باید بخشی از این مذاکره باشد و درنتیجه باید یک دولتی شکل گیرد که حوثی‌ها نیز نقش مهمی در آن ایفا کنند.

تا چه اندازه در مورد نقش ایران شفافیت وجود دارد؟

نقش ایران درزمینه‌ی حمایت از حوثی‌ها از زمان آغاز جنگ هوایی افزایش‌یافته است. بااین‌وجود احتمالاً نقش مشاوره‌ای ایران صرفاً به توانایی موشک‌های حوثی‌ها محدود می‌شود و به نظر می‌رسد که ایران در خارج از یمن توصیه‌هایی را برای جنگجویان حوثی داشته باشد اما هیچ مدرکی از نقش مهم نظامی ایران در میدان یمن وجود ندارد.

نظر شما در مورد این استدلالِ امارات که آن‌ها می‌توانند منازعه را پی گیری کنند درحالی‌که مانع فاجعه‌ی انسانی نیز خواهند شد، چیست؟

پیشینه‌ی اقدام سعودی‌ها و امارات درزمینه‌ی اجتناب از اهداف غیرنظامی در جریان نزدیک به سه سال و نیم جنگ هوایی خوب نیست. بندر الحدیده در حال حاضر توسط ائتلاف رهبری سعودی محاصره شده است و دشوار است که بتوان مسائل بشردوستانه را تضمین نمود.

 

اندیشکده‌ی شورای روابط خارجی/مصاحبه/مصاحبه‌کننده زاکاری لواب

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

 

 

[۱] https://www.cfr.org/interview/how-uae-wields-power-yemen

[۲] Zachary Laub

[۳] Neil Partrick


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 279
برچسب ها:
دیدگاه ها