انتقال ظاهری نیروهای ایران از جنوب سوریه

دسته: آسیا , اروپا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲ مرداد ۱۳۹۷

[۱]

نوشته‌ی مونا عالمی[۲]/

موضوع: مذاکره‌ی و تقاضای اسرائیل از روسیه جهت مقابله با ایران و تلاش برای انتقال و اخراج نیروهای ایرانی و متحدین آن از مرزهای اسرائیل

گزارش متن

در ماه اخیر بین مقامات اسرائیل و روسیه گفت‌وگوهایی صورت گرفته است که مهم‌ترین بعد این گفت‌وگو مربوط به تقاضای اسرائیل از روسیه جهت مقابله با ایران و تلاش برای انتقال و اخراج نیروهای ایرانی و متحدین آن از مرزهای اسرائیل است. نویسنده در این تحلیل ماهیت این گفت‌وگوها و تأثیر آن را موردبررسی قرار داده است و اظهار داشته است که این مذاکرات به‌راحتی نمی‌تواند زمینه‌ی خروج نیروهای ایرانی و متحدین آن را از این حوزه فراهم سازد.

تحلیل متن

طی جلسات و نشست‌هایی که در ماه‌های اخیر میان روسیه و اسرائیل شکل‌گرفته است، اسرائیل خواستار خروج نیروهای طرفدار ایران از جنوب سوریه شده است. هاآرتص گزارش داده است که در ۶ ژوئن هیئتی از مقامات ارشد دفاعی و امنیتی روسیه از اسرائیل بازدید کردند و همچنین روزنامه‌های اسرائیلی نیز به بازدید وزیر دفاع اسرائیل، لیبرمن از روسیه اشاره کرده‌اند. طی این نشست لیبرمن با همتای خود یعنی وزیر دفاع اسرائیل ملاقات کرده است و در مورد خروج شبه‌نظامیان طرفدار ایران به ۴۴ مایلی (۳۸.۵ کیلومتری) شرق جاده دمشق-سویدا مذاکره کرده است؛ اما بااین‌وجود باید به این واقعیت اشاره کرد که بعید به نظر می‌رسد که ایران یا حزب‌الله نیروهای خود را از این منطقه خارج کنند و یا انتقال دهند و به نظر می‌رسد که این توافقات بیشتر جنبه‌ی ظاهری داشته است. گروه‌هایی که قرار است به‌طور عمده از منافع امنیتی ایران در سوریه حمایت کنند، همچنان در مناطق مرزی حضور خواهند داشت.

نتیجه‌ متن

خبرهای زیادی در مورد گفت‌وگو و مذاکرات بین مقامات روسی و اسرائیلی شنیده شده است که مبنی بر گفت‌وگوی دو طرف برای خروج نیروهای ایران و جنگجویان نیابتی آن از مناطق مرزی اسرائیل است. طبق این خبرها اسرائیل از روسیه درخواست کرده است که نیروهای ایران و حامیان آن را از جنوب سوریه و جایی که منافع ملی اسرائیل را به خطر می‌اندازد خارج سازد؛ اما واقعیت امر این است که این توافقات بیشتر جنبه‌ی ظاهری دارد و ایران همچنان نیروهای خود را در این مناطق حفظ خواهد کرد.

 

اندیشکده‌ی شورای آتلانتیک/یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آ

[۱] http://www.atlanticcouncil.org/blogs/menasource/the-superficial-removal-of-iranian-troops-from-southern-syria

[۲] MONA ALAMI


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 259
برچسب ها:
دیدگاه ها