بازسازی عراق می­تواند تنش­های فرقه­ گرایی در منطقه را کاهش دهد

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , داعش , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۷

[۱]

نوشته الیزابت دیکسون[

موضوع: ایران و عربستان به‌صورت فعال از طریق رسانه­ها، پراکسی­های نظامی، در فضای مجازی در لابی­ با غربی­ها در حال نبرد باهم هستند؛ اما در عراق هر دو طرف باید تنش‌زدایی را در پیش بگیرند.

گزارش متن

زمانی که گروه بین ­المللی بحران از مقامات و کارشناسان در مورد منافع کلیدی ایران و عربستان سعودی پرسید، ما دریافتیم که ریاض و تهران ممکن است در بسیاری از موارد هم‌رأی باشند؛ مانند انتخابات اخیر عراق که ایران و عربستان ضمن بهبود منافعشان باید از بغداد حمایت کنند. ایالات‌متحده هم که در ۱۵ سال میلیاردها دلار هزینه کرده است و نزدیک ۵۰۰۰ نفر از سربازان خود را ازدست‌داده است ثبات در عراق برای آن مهم است.

لحظه شروع اکنون است، زیرا عربستان سعودی بعد از ۲۵ سال قطع روابط دیپلماتیک به عراق برگشته است، ریاض به عراق آمده است تا به‌عنوان بخشی از فشار وسیع­تر مانع نفوذ ایران شود. عراقی‌ها به‌هرحال نیازمند ایجاد روابط حسنه با دنیای عرب هستند و تمایل دارند روابط قوی خود با اعراب را بانفوذ ایران متعادل کنند و مانع تقابل میان آن‌ها شوند. اکنون ممکن است پیشنهاد همکاری ایران و عربستان غیرممکن باشد. به لطف تنش در یمن و سوریه، خروج ایالات‌متحده از برنامه جامع اقدام مشترک، افتتاح سفارت ایالات‌متحده در اورشلیم (بیت­المقدس) و کشتار غیرنظامیان در غزه تنش در منطقه در بالاترین حد خود در منطقه است.

ایران و عربستان به‌صورت فعال از طریق رسانه­ها، پراکسی­های نظامی، در فضای مجازی در لابی­ با غربی­ها در حال نبرد باهم هستند و این جنگ سرد هرلحظه ممکن است به جنگ گرم تبدیل شود؛ اما هر دو کشور باید در عراق به دنبال کاهش تنش­ها باشند. قبل از همه‌چیز کشورهای منطقه باید به دنبال جلوگیری از به وجود آمدن دوباره داعش، القاعده و گروه‌های جهادی شوند. به این معنا که حوادث عراق باعث شروع مجدد تنش­ها و درگیری­ها نشود. ایران و عربستان هر دو از تمامیت ارضی عراق و یکپارچگی آن دفاع می­کنند و هر دو کشور با رفراندوم استقلال اقلیم کردستان در سپتامبر ۲۰۱۷ مخالفت کردند. عربستان سعودی پذیرفته است که اشتباه کرده است و باید زودتر به عراق برمی­گشت. ریاض باید محتاطانه رفتار کند، انتخابات اخیر هم دودلی و تزلزل را در میان عراقی‌ها نشان داد. عراقی­ها باید با فساد و اختلاس در کشورشان مقابله کند و با ایجاد دولتی ائتلافی شرایط همکاری با کشورهای منطقه و جذب سرمایه­های خارجی برای بازسازی کشورشان استفاده کنند.

تحلیل متن

با توجه به نقش مخرب عربستان در منطقه (حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه، مخالفت با برجام، بایکوت قطر، جنگ­افروزی در یمن، حمایت از ایالات‌متحده در مسئله فلسطین و بی‌توجهی به خواسته ملت فلسطین در این زمینه و…) بازگشت این کشور به عراق را نمی­شود خوش‌بینانه نگریست. عربستان بعد از بازپس‌گیری شهرهای عراق از داعش و تسلط دولت مرکزی بر تمامیت ارضی خود امکان نقش‌آفرینی عربستان کاهش پیدا کرد و آن‌ها برای محدود کردن نفوذ ایران در عراق و منطقه وارد فاز جدیدی شده­اند. آن‌ها با رویکرد دیپلماتیک و اقتصادی درصدد جلب نظر دولتمردان عراقی و احزاب و گروه‌های سیاسی این کشور هستند و ازآنجایی‌که شواهد و قرائن تاریخی و میدانی نشان می­دهد عربستان برای رسیدن به اهداف خود پایبند قواعد و قوانین نیست باید شاهد افزایش نقش مخرب این کشور با مکانیزمی جدیدتر باشیم.

 

گروه بین­ المللی بحران/ یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

[۱] https://www.crisisgroup.org/middle-east-north-africa/gulf-and-arabianpeninsula/iraq/iraq-rebuild-can-help-abate-sectarian-tension-across-region

[۲] Elizabeth Dickinson


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 300
برچسب ها:
دیدگاه ها