توافق ایران حمایت از زندگی است. آیا اروپا می­تواند آن را احیا کند؟

دسته: آسیا , اروپا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
شنبه - ۶ مرداد ۱۳۹۷

 

توافق ایران حمایت از زندگی است. آیا اروپا می­تواند آن را احیا کند؟[۱]

[۲]/ نوشته علی واعظ

موضوع: پیشنهادهای مالی اروپا به ایران برای تشویق به ماندن ایران در برنامه جامع اقدام مشترک کدامند؟

گزارش متن

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام باعث شروع فعالیت­هایی درزمینه‌ تقلا و کوشش برای نجات برجام شده است. درحالی‌که دیپلمات­های اروپایی امیدوارند که از طریق تلاش برای حفظ منافع و سهم ایران از توافق­ این کار را انجام دهند، رهبران تجاری برنامه ­های بدتری دارند. سرنوشت برجام ممکن است نقطه تعادلی بین این دو نتیجه باشد. درحالی‌که ایران در ازای کمک­های بسیار حیاتی برنامه هسته­ای خود را محدود کرده است و به بازرسان بین‌المللی به امید برداشتن تحریم‌ها اجازه فعالیت داده است اما هیچ‌گونه تجارت سرراستی در این زمینه صورت نگرفته است؛ و شرکت‌های بین­المللی بااحتیاط وارد بازار ایران شدند.

برای اروپا حفظ برجام حتی با خروج ایالات‌متحده ضروری است؛ فراتر از نقش ناچیز اقتصادی و سیاست منطقه­ای ایران این مهم است که توافق هسته ­ای بعد از سال‌ها مذاکرات مشکل باهدف اولیه از بین بردن منبع عمده آشفتگی در منطقه از بین رفت و ایران به تعهدات خود پایبند بود و به گفته رئیس کمیسیون اروپایی ژان کلود یانکر اروپا می­داند توافق برای حفظ صلح در منطقه و جهان ضروری است. رئیس‌جمهور روحانی تحت‌فشار متعصب‌ها و سخت­گیران گفته است تا زمانی که برجام برای آن‌ها منفعت داشته باشد در آن خواهد ماند. اروپا باید «قانون مسدودکننده» را اجرا کند و به ایران انگیزه ماندن در برجام را از طریق سرمایه­گذاری بانک سرمایه­ گذاری اروپا و فرآیندهای پرداخت پول نفت ایران از طریق مسیرهایی که بشود محدودیت­های ایالات‌متحده را دور زد، انجام دهد. سه کشور اروپایی باید بسته­ای باارزش اقتصادی و سیاسی که دارای مؤلفه­ های ویژه و منحصربه‌فرد است را مهیا کنند که مجموعه اقداماتی را به‌صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت در برگیرد. فوری‌ترین چالش حفظ صادرات نفت ایران به اروپاست. اروپائیان باید مجوزهای کلی و عمومی را صادر کنند و استانداردهای مورد پذیرش را توضیح دهند. تا بتوانند از تجارت مشروع و قانونی با ایران حمایت کنند و شرایطی را فراهم کنند برای حفاظت قانونی از شرکت­ها در برابر تحریم­های ثانویه ایالات‌متحده؛ که در این زمینه می­تواند قانون مسدودکننده سال ۱۹۹۶ را اجرا کند یا برای حمایت از شرکت­های اروپایی به دادگاه بین­ المللی عدالت و اتاق بین‌المللی بازرگانی شکایت کند. آن‌ها باید صادرات متعلق به دولت را انجام دهند و در این راه پیشرو باشند و تلاش­های متعدد و چندگانه انجام دهند که شامل پروژه­های توسعه زیرساخت­ها و افزایش وام به ایران شود. اروپا باید ایران را از لیست کشورهای بالقوه واجد شرایط به کشوری ارتقا دهد که کاملاً واجد شرایط وام از بانک سرمایه­گذاری اروپا برای پروژه­ های بزرگ بخش عمومی و خصوصی هستند و مذاکراتی را در چارچوب عملیات بانکی در ایران انجام دهد. آن‌ها همچنین می­توانند مذاکراتی را درزمینه‌ انرژی و انتقال گاز طبیعی ایران از طریق خط لوله به اروپا داشته و شرایط را برای دستیابی ایران به فنّاوری‌های پیشرفته انرژی تجدید پذیر انجام دهند. ایران و اروپا همچنین می­توانند درزمینه‌ پیشرفت همکاری هسته­ای غیرنظامی نیز فعالت کنند و اروپا در ازای دستگاه­های غنی‌سازی ایران با این کشور سرمایه­ گذاری مشترک داشته باشد. اروپائیان می­دانند که توان آن‌ها در متقاعد کردن بخش­های خصوصی محدود است و باید مسیری را پیدا کنند که بتوانند در میان ایالات‌متحده و انتظارات ایران طی هفته­های آینده تعادلی ایجاد کنند تا بتوانند برجام را حفظ کنند.

تحلیل متن

نویسنده به موضوع اهمیت حفظ برجام از جانب اروپائیان اشاره می­کند او با فراتر رفتن از نگاه­های متعارف که ازلحاظ امنیتی و کمتر اقتصادی اروپائیان را تشویق به حفظ برجام می­کنند با نگاهی جامع­تر و آینده­نگرانه ایران را به‌مثابه شریک استراتژیک معرفی می­کند که می­تواند پیوندهای عمیق­تر با اروپائیان داشته باشد. طرح بحث­ها انتقال گاز و انرژی از ایران به اروپا و اجازه دسترسی ایران به فنّاوری‌های پیشرفته در کنار همکاری ایران و اروپا درزمینه‌ انرژی صلح­آمیز هسته­ای بیانگر مؤلفه­ هایی که تصمیم گیران سیاسی و اقتصادی دو کشور می­توانند در تحلیل­ هایشان به آن‌ها دقت کنند؛ اما تفاوت دو کشور در سیاست­های خارجی، وجود کشورهای رقیب و دشمن در کنار تفاوت‌های ارزشی موانعی هستند که سیاستمداران اروپایی و ایرانی را درزمینه‌ داشتن همکاری راهبردی دچار تردید می­کند. برای رسیدن به چنین دیدگاهی باید پیشرفت­هایی درزمینه‌ دیگر ازجمله برجام صورت بگیرد تا اینکه بتواند شروعی برای همکاری­های بعدی باشد.

 

گروه بین­ المللی بحران/یادداشت تحلیلی/

 

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

 

[۱] https://www.crisisgroup.org/middle-east-north-africa/gulf-and-arabian-peninsula/iran/iran-deal-life-support-can-europe-revive-it

[۲] Ali Vaez


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 304
برچسب ها:
دیدگاه ها