جهان بعد از فسخ برجام با خطرات زیادی مواجه خواهد شد

دسته: آسیا , آفریقا , اروپا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

 

جهان بعد از فسخ برجام با خطرات زیادی مواجه خواهد شد[۱]

نوشته جارت بلانس[۲]/

موضوع: برجام و قدرت دیگر اعضاء جهت حفظ آن

گزارش متن

برجام به‌طور رسمی از بین رفته است، این یک مسئله خطرناک است زیرا این برنامه کارایی­ های خاصی داشت. ایران به تعهداتش پایبند بود به‌طوری‌که آمریکا و اروپا را تهدید نمی­کرد و برنامه­ های هسته‌ای‌اش دیگر تهدیدی برای ثبات منطقه نبود. در واقعیت باید پذیرفت که برجام قراردادی بود بین ایران و آمریکا هرچند که شرکت‌کنندگان دیگری نظیر اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه، چین نیز وجود داشتند. این برنامه سبب لغو تحریم­ها برای ایران می­شد اما خروج آمریکا از این برنامه به‌نوعی به تمام برنامه ­های دیگری که توانایی کنترل ایران در منطقه را داشت ضربه زد. به دنبال تصمیم ترامپ، ایران و اروپا تلاش خواهند کرد که مذاکرات جدیدی را برگزار کنند و اروپا نیز سعی می­کند منافع جدیدی برای ایران فراهم کند؛ اما ازآنجا که آمریکا نقش اساسی را در نظام بین ­الملل ایفا می­کند تحریم ­های مجدد تأثیر بسزایی در روند اجرایی برجام خواهند گذاشت.

از طرفی اعطای امتیازاتی از سوی اروپا به ایران سبب خواهد شد که ایران مجدداً با محدودیت­ های در برنامه­ های هسته ­ای خود مواجه شود و اجازه بازرسی ­های موردنیاز برای برنامه­ های هسته ­ای خود را بدهد؛ اما با وضعیت پیش­آمده ایران در آینده نزدیک به غنی­ سازی اورانیوم با میزان صنعتی بازخواهد گشت و همین مسئله سبب ایجاد ترس در منطقه خواهد شد. لذا بهترین راه­ حل این است که ما برجام را حفظ کنیم چرا که خروج از برجام منازعات منطقه ­ای را بیشتر خواهد کرد و کشورهای بیشتری در منطقه را جهت توسعه توانمندی­های هسته ­ای خود ترغیب خواهد کرد.

ترامپ با خروج از برجام در پی دستیابی به قرارداد جامع­تر و بهتری است؛ اما باید ابراز داشت که آمریکا قبل از برجام توانسته بود بسیاری از قدرت­های جهان را با خود همراه سازد به‌طوری‌که هرچند آن‌ها با تحریم نفت ایران دچار زیان­های اقتصادی زیادی هم شدند ولی آمریکا را همراهی کردند و درنهایت به اخذ قرارداد برجام دست یافتند. بااین‌وجود اعمال مجدد تحریم­ها از سوی آمریکا تأثیرگذاری کمتری نسبت به گذشته خواهد داشت. این بار روسیه و چین به ایران نخواهند پیوست و ترامپ توانایی ایجاد ائتلاف بین متحدان خود را ندارد.

بنابراین خروج از برجام از سوی آمریکا وضع را برای این کشور بدتر خواهد کرد و ایران موفق به بهره­برداری از اختلاف بین آمریکا و متحدانش خواهد شد و از طرفی آمریکا نیز موفق به بسیج تمام متحدانش برای مقابله با ایران نخواهد شد. ایران نیز می­تواند بدون هیچ محدودیتی به برنامه­های هسته­ای خود بازگردد. این مسائل نتیجه اقدام کنونی ترامپ بود که پس از چند دهه تلاش­های که برای دستیابی به برجام انجام گرفته بود را زیر سؤال برد.

تحلیل متن

نویسنده اظهار دارد که خروج آمریکا از برجام نه‌تنها سبب بازگشت کامل تحریم­ های گذشته به ایران می­شود بلکه ماندن یا نماندن دیگر اعضاء در این برنامه ضرورتی ندارد؛ اما باید بیان کرد همان­طور که اکثر تحلیل­ گران هم اظهار داشتند آمریکا نیز یکی از اعضای تیم برجام بود که با خروج این کشور برنامه به‌طور کامل فسخ نشده است چراکه اروپا و دیگر کشورها نیز این اقدام یک‌جانبه ترامپ را رد کردند. لذا بسیاری از کشورهای که قبلاً آمریکا را جهت تحریم ایران همراهی می­کردند سخت به نظر می­رسد که در برنامه­های آتی­ ترامپ را همراهی کنند. بااین‌وجود هدف اصلی دونالد ترامپ از فسخ برجام، اخذ قرارداد جامع­تری بود اما او به این موضوع پی نبرد که سیاست­گذاران و تصمیم‌گیرندگان جمهوری اسلامی ایران با توجه به عهدشکنی ­های آمریکا بار دیگر حاضر به مذاکره با این کشور نخواهند شد. لذا اکنون بهترین راه­حل حفظ برجام به‌وسیله دیگر اعضاء است به‌طوری‌که وعده­ های داده‌شده به ایران نظیر لغو تحریم­ها و … عملی شود تا در مقابل ایران نیز پایبندی خود به برجام را حفظ کند.

 

بنیاد کارنگی برای صلح/یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

 

 

[۱]. https://carnegieendowment.org/2018/05/10/world-faces-dangerous-reality-with-iran-nuclear-deal-left-for-dead-pub-76326

[۲]. Jarrett Blanc


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 238
برچسب ها:
دیدگاه ها