روح یک اوراسیای ضدآمریکایی

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۷

 

[۱]

نوشته مارک هیبس[۲]/

موضوع: خروج آمریکا از برجام و نقش آن در افزایش نگرش­ های ضدآمریکایی

گزارش متن

کارل مارکس شش دهه قبل از انقلاب روسیه نوشت که شبح کمونیست اروپا را خالی از سکنه خواهد کرد. در دهه ­های بعد یک اوراسیای ضدآمریکایی شکل گرفت که از اروپای غربی به چین، روسیه و خاورمیانه شیعی منتهی شد و به‌تدریج این کشورها برای کاهش نفوذ آمریکا به زمینه­های مشترکی نیز دست پیداکرده‌اند. این دیدگاه شاید خیلی سخت­گیرانه باشد اما زمانی که ترامپ اعلام کرد آمریکا از برجام خارج می­شود یک گام دیگر به تحقق دیدگاه فوق نزدیک‌تر می­شویم زیرا رئیس ­جمهور جدید آمریکا با یک امضاء خود بسیاری از متحدان آمریکا را علیه خود شوراند. برای نمونه هفته گذشته رهبران کره جنوبی و ژاپن و چین تصمیم گرفتند درصدد مقابله تجاری با ترامپ برآیند.

به دنبال انتخابات آمریکا و روی کار آمدن حزب جمهوری­خواه و ترامپ که از مخالفان سرسخت برجام بودند، از همان ابتدا تمام تلاش­های خود را برای لغو برجام به کار بردند. لذا چنین اقدامی از سوی آمریکا، سبب خلق فرصت ­های خوبی برای تحقق اهداف ایران و ایجاد ارتباط با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها و سازمان­ های بین‌المللی شد.

درنتیجه باید بیان کرد که برجام نتایج مطلوب و خوبی به همراه داشت، چراکه آژانس با نظارت­های دقیق خود پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است؛ اما خروج آمریکا از برجام ممکن است فقط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی را خشنود کرده باشد ولی چنین اقدامی به دیپلماسی آمریکا ضربه می­زند و فرصت­های جدیدی را برای مخالفان آمریکا فراهم خواهد کرد.

تحلیل متن

سیاست­های جنگ­طلبانه و یک‌جانبه برخی از روسای جمهور آمریکا نظیر بوش و ترامپ سبب جبهه ­گیری و مخالفت بسیاری از کشورها با آمریکا شد به‌طوری‌که کمربند مخالفان آمریکا از چین به روسیه تا خاورمیانه و اخیراً نیز برخی از کشورهای اروپایی کشیده شده است. روی کار آمدن ترامپ و قدرت گرفتن جمهوری‌خواه‌ها بخصوص افراد تندرو و خروج از برخی قراردادها و معاهدات بین آمریکا و دیگر کشورها سبب تشدید خصومت ­ها شد به‌طوری‌که برخی از متحدان آمریکا را نیز علیه اقدامات ترامپ شوراند. درنتیجه باید بیان کرد اقدامات یک‌سویه ترامپ و خروج آمریکا نه‌تنها به دیپلماسی آمریکا ضربه زد بلکه به ایران فرصت­ های مناسبی جهت نزدیکی به اروپا و همسو کردن بسیاری از متحدان آمریکایی با خود را داد. چراکه آمریکا و غرب باوجود قرارداد (برجام) با ایران توانسته بودند فعالیت­های هسته ­ای ایران را محدود کنند و حتی بسیاری از اقدامات دیگر ایران در داخل و خارج از کشور را نیز تحت‌الشعاع خود قرار دهند.

 

بنیاد کارنگی برای صلح /یادداشت تحلیلی/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

 

 

[۱]. https://carnegieendowment.org/2018/05/09/specter-of-anti-american-eurasia-pub-76308

[۲]. Mark Hibbs


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 252
برچسب ها:
دیدگاه ها