عربستان سعودی: بازگشت به بغداد

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

 

:[۱]

 

موضوع: بهبود روابط عربستان و عراق و تلاش این کشور برای بازگشت به سرزمینی که ایران در آن نفوذ دارد؛ دو کشور ایران و عربستان باید در عراق به دنبال منافع مشترک باشند تا اینکه این کشور را به میدان نبرد تبدیل کنند.

گزارش متن

بعد از یک ربع قرن عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با عراق را احیا کرد. این کشور باید به دنبال ایفای نقش در بازسازی عراق پس از داعش باشد؛ و باید سعی کند به‌جای استفاده از نیروهای نظامی و بازی سیاسی با حاصل جمع صفر، در عراق سرمایه‌گذاری اقتصادی انجام دهد. عربستان سعودی برای جبران آسیب­ها می­تواند به ایجاد یک دولت قوی در عراق کمک کند و بغداد ممکن است نقشی را که عراقی­ها انتظار دارند ایفا کند: عراقی­ها خواهان ایجاد پلی بین همسایگانِ متخاصم هستند نه اینکه به میدان نبرد آن‌ها تبدیل شوند؛ برای این امر باید گام­های ذیل برداشته شود:

  1. عربستان سعودی باید اولویتش مشارکت اقتصادی با عراق؛ تولید فوری، دستاوردهای ملموس و تقویت پروژه‌های بلندمدت باشد. تلاش­ها باید بر روی بازسازی، ایجاد شغل و تجارت با نگاه عادلانه به همه مناطق باشد.
  2. ریاض باید گام­های قابل‌توجهی در پذیرش مذهب شیعه در دین اسلام انجام دهد: ازجمله پذیرش مشروعیت الهیات و فقه شیعه، خاموش کردن سخنرانی­های ضد شیعی روحانیون وابسته به سعودی­ها، صدور بیانیه و تکریم آیین تشیع، محدود کردن تبعیضات ضد شیعی موجود در این پادشاهی، تقویت تساهل مذهبی و ایجاد رابطه میان روحانیون سنی با روحانیون شیعه در نجف.
  3. اولویت دولت عراق نیز باید بازسازی و مصالحه در میان احزاب و جامعه عراق باشد و باید با تصویب قوانینی که منافع کمک‌کنندگان و سرمایه­گذاران را تسهیل می­کند، گام­هایی برای ضدیت با فساد انجام دهد، خدمات برابر را در سراسر کشور تضمین کند، صفات غیر قومیت‌گرایی و غیر فرقه‌گرایی را در نیروهای امنیتش تقویت کند.
  4. ایران باید مشارکت کند از یکپارچگی قاعده­مند نیروهای امنیتی در نهادهای امنیتی ملی عراق و حمایت کند. عربستان سعودی و متحدان آن باید درک کنند که این مسئله دشوار است.
  5. ریاض و تهران باید به دنبال زمینه­های مشترکی باشند تا اینکه به‌تدریج مبنای همکاری را ایجاد کنند. این تلاش‌ها باید شامل تقویت منافع مشترک مانند قوی­تر کردن اقتصاد عراق، تمامیت ارضی این کشور، اصلاح بخش امنیتی و کاهش تلاش­های بی‌ثبات کننده تغییرات اقلیمی در منطقه شود.

تحلیل متن

رویکرد نویسنده متن برخاسته از نگاهی ایدئالیستی و خوش‌بینانه است وی در تلاش است که ضمن حفظ نقش عراق در منطقه آن را از میدان نبرد میان دو قدرت بزرگ منطقه­ای به پلی برای ایجاد ارتباط میان آن‌ها و دستیابی منافع مشترک تبدیل کند. تحقق مؤلفه­های نویسنده در کوتاه‌مدت شدنی نیست و باید در میان‌مدت و درازمدت صورت بگیرد هرچند برای رسیدن به چنین هدفی باید مکانیزم­ها هم مشخص شوند و میان اهداف و وسایل رسیدن به آن نیز تناسب ایجاد شود تا بتوان آن را عملیاتی کرد و قبل از هر نوع راهبرد پیوندی باید درک امنیتی ایران و عربستان تغییر کند. نویسنده در این متن با نگاه مسئله محور خود و با رویکرد مقابله با بحران پیشنهاد‌ها اصلاح‌گرایانه­ای را ارائه می­دهد که به سیاستمداران، تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور توانایی درک و تحلیل متفاوت را ارائه می­دهد.

 

 

 

گروه بین­ المللی بحران/ گزارش ۱۸۶/

ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

[۱] https://www.crisisgroup.org/middle-east-north-africa/gulf-and-arabian-peninsula/iraq/186-saudi-arabia-back-baghdad


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 271
برچسب ها:
دیدگاه ها