مقابله با تروریسم در دوره‌ی منابع محدودتر

دسته: آفریقا , اروپا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۷

 

[۱]گزارش/نوشته‌ی سارا بست[۲]/

موضوع:استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با تروریسم در منطقه

گزارش متن:

ایالات‌متحده‌ی آمریکا از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ اقدامات زیادی را برای مقابله با تروریسم انجام داده است و در این زمینه به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست‌یافته است. اما با تمام این پیشرفت‌ها تروریسم فراگیرتر شده است و شاهد رشد بیشتر گروه‌های تروریستی در خاورمیانه و شمال آفریقا بوده‌ایم. شکل‌های زیر رشد گروه‌های تروریستی را از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ در منطقه نشان می‌دهد:

 

تحلیل ارائه‌شده:

ایالات‌متحده برای نابودی تروریسم از گزینه‌های جنبشی[۳](برخورد مستقیم) بهره برده است که بسیار هزینه‌بردار است و علیرغم این تروریسم نیز همچنان رشد یافته است.لذا باید در نظر داشت که تمرکز بر عناصر به وجود آورنده‌ی تروریسم مانند رادیکالیزاسیون، پیام‌رسانی، تسهیل به‌کارگیری جنگجویان خارجی، تأمین منابع مالی و بهره‌برداری از حکومت‌های  فقیر، می‌تواند راه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای برای کاهش تهدید تروریستی باشد که این امر نیاز آمریکا  به استفاده از گزینه‌های هزینه‌بردار جنبشی را کاهش می‌دهد. لذا ایالات‌متحده باید تلاش کند تا گزینه‌های جنبشی و غیر جنبشی[۴] را بر هم منطبق سازد و از هر دوی آن‌ها بهره‌برداری نماید.

نتیجه‌ی ارائه‌شده:

ایالات‌متحده‌ی آمریکا جهت مقابله با تروریسم بیشتر از اقدامات جنبشی و برخورد نظامی مستقیم بهره برده است که  این اقدامات اگرچه روبه‌پیشرفت بوده، اما از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ تروریسم همچنان رشد داشته است.لذا ضرورت دارد که آمریکا بر اقدامات غیر جنبشی که مبتنی بر مؤلفه‌های ایجادکننده‌ی تروریسم (شامل  رادیکالیزاسیون، پیام‌رسانی، تسهیل به‌کارگیری جنگجویان خارجی، تأمین منابع مالی و بهره‌برداری از حکومت‌های  فقیر ) است نیز تمرکز کند. چراکه هم هزینه‌ی کم‌تری دارد و هم نتیجه‌ی بهتری در بر خواهد داشت.

[۲] Sarah Bast

[۳] kinetic

[۴] Nonkinetic

اندیشکده ی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل/

ترجمه و خلاصه توسط  موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است.


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 239
برچسب ها:
دیدگاه ها