کره شمالی شبیه لیبی نیست

دسته: آسیا , اسلاید , اعلامیه ها , پربیننده ترین مطالب , تازه های محصولات علمی , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

 

 

[۱]

/نوشته کارل پ. مولر[۲]/

موضوع: مقایسه وضعیت کنونی کره شمالی با لیبی

گزارش متن

اظهارات اخیر رهبران آمریکا در مورد دیدار ترامپ و کیم جونگ یون منجر به مقایسه کره شمالی با لیبی شد. لیبی در سال ۲۰۰۳ تلاش­های خود را برای تولید سلاح­های هسته­ ای به کار برده بود و در سال ۲۰۱۱ همراه با شورش­های داخلی و مداخله نظامی غرب سرنگون شد. بااین‌وجود این دو کشور وجه اشتراکاتی هم دارند و بعد از لیبی به‌عنوان یک نمونه از کشورهای سرکش، کره شمالی نیز پتانسیل تغییر رژیم را دارد؛ اما اساسی­ترین تفاوت بین این دو رژیم این است که لیبی هیچ سلاح هسته ­ای نداشته است و برخی از خبرگزاری­ها نظیر بی‌بی‌سی اظهار داشتند که قذافی در سال ۲۰۰۳ موافقت کرده که برنامه ساخت سلاح­های هسته ­ای را کنار بگذارد. لیبی سال­ها با شور و شوق درصدد تولید سلاح­های هسته­ای بود اما زمانی که تحت‌فشار تحریم­های غرب قرار گرفت فعالیت در این زمینه را متوقف کرد.

در همین راستا برخی از دولت­ها نظیر کانادا، سوئد، برزیل، مصر، کره جنوبی به خاطر فشارهای بین ­المللی طی ۷۰ سال گذشته برنامه­ های هسته­ای خود را رها کرده ­اند. در این میان فقط آفریقایی جنوبی باقی ماند که این کشور نیز تصمیم گرفت زرادخانه ­های کوچک خود را در سال ۱۹۸۹ تخریب کند. علاوه بر این‌ها اوکراین، بلاروس و قزاقستان نیز که سلاح­ها هسته ­ای متعلق به شوروی را به ارث بردند آن‌ها را به روسیه بازگرداندند. یک نکته قابل‌توجه این است که هیچ­کدام از این کشورها با تهدید خارجی عمده­ای برای کنار گذاشتن برنامه و سلاح هسته‌ای روبرو نشدند اما خود و بر طبق قوانین سازمان منع سلاح­های هسته­ای چنین فعالیت­های را کنار گذاشتند. همچنین کسی نباید تصور کند که برای خلع سلاح کردن یا تغییر رژیم کره شمالی تلاش­های نظامی صورت گرفته است اما اگر کره شمالی از چنین اقداماتی سرباز نزند همانند معمر قذافی سرنگون خواهد شد. در آخر باید پذیرفت که لیبی یک کشور کوچک با یک رژیم نسبتاً شکننده بود که از مخالفت­های قابل­توجه­ داخلی رنج می­برد و تقریباً هیچ توانایی برای حمله به دشمنان خارجی خود را نداشت. در مقابل کره شمالی ازلحاظ جمعیتی تقریباً برابر با افغانستان است این کشور دارای ارتش قوی است که توانایی خسارت زدن به دشمنان خارجی با سلاح­های متعارف و هسته­ ای را دارد و از طرفی توانایی موشک­های بالستیک آن به حدی است که تا آمریکا خواهد رسید. پس ما باید دنبال راه ­حل بهتری برای کره شمالی باشیم؛ بنابراین بهترین راه­حل برای مقابله با کره شمالی اخذ قرارداد برنامه­ هسته­ای نظیر برجام ایران در سال ۲۰۱۵ است که توانستیم برنامه­های هسته­ای ایران را متوقف کنیم. برخلاف لیبی، ایران در مسیر ایجاد زرادخانه­های قابل‌ملاحظه‌ای بود. هرچند که مذاکرات با ایران یک فرایند طولانی­مدت بود چراکه هرکدام از طرفین در پی کسب بیشترین منافع برای خود بودند بااین‌وجود درنهایت این قرارداد با رضایت کامل طرفین به امضاء رسید.

تحلیل متن

نویسنده در این گزارش به مقایسه رژیم قذافی با کیم جونگ پرداخته است. لذا باید بیان کرد که بین این دو رژیم تفاوت­های آشکاری وجود دارد ابتدا، محیط جغرافیایی و موقعیت زمانی این دو کشور باهم کاملاً متفاوت است لیبی در آفریقای شمالی قرار دارد و کره شمالی در شرق آسیا. دوم این‌که در سرنگونی قذافی عوامل متعددی دخیل بودند که مهم­ترین آن‌ها تحولات منطقه غرب آسیا (بخصوص کشورهای عربی) یعنی شکل‌گیری جنبش­های مردمی بود. سوما، نمی­توان توان نظامی معمر قذافی را با کیم جونگ مقایسه کرد زیرا کره شمالی طی سال­های اخیر به موفقیت­های چشمگیری در زمینه نظامی (سلاح و موشک) رسیده است که برد موشک­هایش حتی آمریکا را نیز تهدید می­کند. چهارم، باید اظهار داشت که کره شمالی در محیط امنیتی چین قرار دارد لذا چینی­ها به‌راحتی به هر نوع تغییر یا تحولی در کره شمالی تن نخواهند داد؛ بنابراین مقایسه کره شمالی و لیبی به خاطر تفاوت­های جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، نوع حکومت، برخورداری کره شمالی از تجهیزات مدرن نظامی، نوع جامعه و پشتیبانی مردمی، سرد شدن روابط اروپا و آمریکا، حساسیت چین به محیط امنیتی خود و … چندان دقیق به نظر نخواهد رسید. لذا همیشه باید این را مدنظر قرارداد که پدیده­های اجتماعی و سیاسی را در بستر و موقعیتی که در آن شکل‌گرفته‌اند بررسی کنیم و از مقایسه آن‌ها با همدیگر کاملاً خودداری کنیم.

 

بنیاد رند/یادداشت تحلیلی

  • ترجمه و خلاصه توسط موسسه مطالعات راهبردی جهان‌پژوه

مسئولیت کامل مطالب ارایه شده در بخش رصد اندیشکده های خارجی به عهده نویسنده یا نویسندگان آنها است و هدف موسسه صرفا آشنایی با نوع نگاه و رویکرد آنها است

[۱]. https://www.rand.org/blog/2018/06/north-korea-is-not-like-libya.html

[۲]. Karl P. Mueller


نوشته شده توسط:دکتر قاسمی - 474 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 233
برچسب ها:
دیدگاه ها