چرا دیپلماسی زیگزاگی ترامپ نسبت به ایران شکست خواهد خورد

دسته: آمریکا , اسلاید , اعلامیه ها , انتشارات , پربیننده ترین مطالب , تازه های محصولات علمی , تازه های نشر خارجی , تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها , جدیدترین عناوین , رصد اندیشکده ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۹ مهر ۱۳۹۷

ترامپ از زمانی که مقام ریاست جمهوری را عهده‌دار شده است سیاست‌های داخلی و خارجی پیش‌بینی‌ناپذیری را از خود بروز داده است که این سیاست‌ها بیش از آن‌که از یک منفعت ملی تبعیت کند مبتنی بر منافع و خواسته‌های شخصی رئیس‌جمهور بوده است. یکی از مهم‌ترین جلوه‌های این نوع سیاست را می‌توان در موضع ترامپ نسبت به ایران مشاهده نمود که ترامپ در این زمینه از نوعی دیپلماسی زیگزاگی[۱] بهره برده است. دیپلماسی زیگزاگی مبتنی بر آن نوع از دیپلماسی است که از وضعیت متعادل و باثباتی برخوردار نبوده و دارای شدت و حدت زیادی است.

او از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و دیپلماسی و مذاکره‌ای که سال‌ها ایجادشده بود را لغو کرد تا میراث سلف خود یعنی اوباما را پاک کند و نشان دهد که خود در این زمینه موفق‌تر خواهد بود. ترامپ از دولت ایران خواسته است دوباره به مذاکره با گروه (۱+۵) بازگردد. همچنین او پیشنهاد داد که حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی با ایران مذاکره کند این در حالی بود که ترامپ یک هفته قبل، ایران را تهدید به نابودی کرده بود. این نوع برخورد او بیانگر نوعی دیپلماسی زیگزاگی است که حاوی شرایط صعود و افول است.

این بدین معنا است که علیرغم این‌که ترامپ شدیداً ایران را تهدید کرده است اما درعین‌حال از مذاکره نیز استقبال کرده است؛ اما این سیاست‌های زیگزاگی نه‌تنها مشکلات بین ایران و آمریکا را حل نمی‌کنند بلکه ممکن است وضعیت را بدتر کرده و روابط دو کشور را به سمت ابهام و سردرگمی پیش ببرد.

[۱] -Zig-Zag Diplomacy


نوشته شده توسط:مهندس قاسمی - 22 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 315
برچسب ها:
دیدگاه ها